Haftanın ekoloji gündemi (Eylül-2)

Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin çoğunun kansere yakalandığı belirlendi.Fransız bilimadamlarının 2 sene süren araştırmasında, genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha genç öldüğü ve daha sık kansere yakalandığı görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Karadeniz’de elli yıl önce 52 olan balık türü, yarı yarıya azaldı; 26′ya düştü.

Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, ”Burdur Gölü’nde son 35 yıldır yaşanan su çekilmesi sebebiyle gölün üçte birini kaybettik. Bu durum bizim aslında çok az bir süremizin kaldığını gösteriyor” dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yıllık tarım raporu, üye ülkelerde devletin tarım sektörüne verdiği desteğin geçen yıla oranla düştüğünü ortaya koydu. OECD raporuna göre, üye ülkelerde devletin tarım gelirleri içindeki payı bir önceki yıla oranla yüzde 19,8′den 18,8′e indi. Raporda, Türkiye’de de devletin tarım gelirlerine verdiği destek payı bir önceki yıla oranla yüzde 25′den yüzde 20′ye indiği yer aldı.

Bilim adamları, Kuzey Buz Denizi’ndeki buz miktarının, şimdiye kadarki en düşük seviyesine indiğini belirledi.

Antalya’da vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan karakulak, hayvanat bahçesindeki bir yıllık tedavisinin ardından doğaya salındı.

Yönetmen Fatih Akın’ın Trabzon’da çektiği “Cennetteki Çöplük” isimli belgesel filmin Türkiye prömiyeri yapıldı.

Araç kullanımının çevreye olumsuz etkilerine dikkati çekmek için birçok ülkede 22 Eylül’de kutlanan ”Dünya Arabasız Seyahat Günü” için Türkiye’den de destek bekleniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı araç kullanımının azaltılması için 81 ilde bisiklet yolu projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor

Lisanslı Rüzgar Enerji Santrallerinin bölgelere göre dağılımında 2 bin 137 MW ile Marmara, illere göre dağılımında ise 917 MW ile İzmir ilk sırada yer aldı

Cumhuriyet Üniversitesi’nde oluşturulan mini çiftlikte, organik etlik piliç yetiştiriliyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, “Bakanlığımız şu anda Türkiye’nin geri dönüşümle ilgili strateji belgesi ve eylem planlarını hazırlıyor” dedi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile TEMA Vakfı arasında okul bahçelerinin ”Doğa Bahçeleri” ne dönüştürülmesi ile ilgili protokol imzalandı

Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilen Konya’nın Karapınar ilçesindeki 60 milyon metrekarelik alana kurulacak güneş panellerinin bir metrekaresi, sahibine yılda 120 lira kazandıracak. Karapınar’da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin kurulması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı, 8 Eylül 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar uyarınca, çölleşmenin hakim olduğu, tarıma elverişli olmayan 60 milyon metrekarelik bölgede kurulacak tesislerde, güneş enerjisinden elektrik üretilecek.

Almanya, Türkiye’de hayvansal atıklardan elektrik üretiminin artması için kurulacak biyogaz tesislerine destek verecek.

Türkiye’de;kelaynakların neslinin korunması amacıyla yapılan çalışmalar sonucu 2001 yılında 42 olan kelaynak sayısı 2012 yılında 152′ye yükseldi.

Fransız iki mühendis, yüzde 100 elektrikli bir otomobilli dünyanın çevresini dolaştı.

Türkiye’nin ”biyoçeşitlilik bankası” olan ”Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı”nda, yaklaşık 500 bin kayıt bulunuyor. Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin izlenmesi ve potansiyel korunan alanların belirlenmesi için oluşturulan Biyolojik Çeşitlilik İzleme Birimi’nin (BİB), Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yönettiği veritabanına bu yıl, 125 bin biyolojik çeşitlilik türü eklendi. Bu yıl eklenen verilerin yaklaşık 60 bini kelebek, 65 bini kuş, 200′ü de memeli türüne ait. Sistemdeki aktif kullanıcı sayısı 3 bin 800 civarında olan veritabanı şu an itibarıyla yaklaşık 500 bin veriyle Türkiye’nin en büyük biyolojik çeşitlilik veritabanı özelliğini taşıyor. Buradaki veriler; Türkiye’nin tabii değerlerinin korunmasına katkıda bulunmak isteyen kişilerin, sivil toplum kuruluşlarının, bilim adamlarının, araştırmacıların, her kişi ve kurumun kullanımına, veri girişine ve sorgulamasına açık tutuluyor.

Bahçelievler Belediyesi, bitkisel atık yağları evlerden toplamaya başladı

Diğer kimyasallarla birleştirilerek içecek şişeleri, biberon gibi gıda kaplarının yapımında kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesinin, doğurganlığı da olumsuz etkilediği belirlendi. Amerikan Bilimler Akademisi’nin dergisinde (PNAS) yayımlanan araştırma, Bisfenol A’nın maymunların üreme sistemini etkilediğini gösterdi.

Balıkesir Burhaniye’de Buğday derneği tarafından ekolojik pazar açıldı.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ağaçlara zarar veren böceklerle mücadele etmek için ormanlara bin adet kuş yuvası yerleştirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 5 bin PTT şubesinde atık pil toplama noktası oluşturuldu.

Organik ürünler fuarı BioFach 2013 için Ege İhracatçı Birlikleri koordinasyonunda milli katılım organize edildiği bildirildi.

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, Ekim ayında başlayacak ve ilkbahara kadar sürecek sezon boyunca Balıkesir ve Çanakkale’de 24 bin hektar ormanlık alanda çalışmalar yapacak, 10 milyon fidan dikecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>