Haftanın ekoloji gündemi (Haziran 1)

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hamitler Katı Atık Depolama Alanı’nda kurduğu sistemle metan gazından saatte 4 bin 800 kilovat elektrik üretiyor.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Gülçayır köyü yakınlarından geçen Sakarya Nehri’nde toplu balık ölümlerine rastlandı.

Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Genel Başkanı Erkan Gürkan, ”Gelişmiş ülkelerde 0,10′un altında olan enerji yoğunluğu, Türkiye’de 0,28′lerde. Uluslararası organizasyonların etkisiyle bu oranı 0,10′lara çekilmesi halinde Türkiye, yeşil ekonomide coğrafyanın lideri olacaktır” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yaban hayatı popülasyonunun artırılmasına yönelik yürüttüğü projeler kapsamında meyve fidanları dikiyor.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Yönetmen Fatih Akın’ın ”Cenneti Kirletmek” adlı belgeseline konu olan Sürmene Çamburnu Kutlular Katı Atık Düzenli Depolama sahasında basın toplantısı düzenledi.

Bitki Koruma Ürünlerinin Reçeteli Satış Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevrenin daha az kirlenmesi ve geri dönüşümün artırılması amacıyla evlerdeki çöpler için ”ikili toplama sistemini” hayata geçirecek.

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin üremek için tatlı sulara başlattığı göçün geçmiş yıllara göre bu yıl daha yoğun yaşandığı bildirildi.

“Yeşil Bina Sertifikasyon Sisteminin Kurulması” ile ilgili proje kapsamında Eyüp Belediyesi’nde görevli mimar ve mühendislere eğitim verildi.

Antalya Kumluca ilçesinde sahile, yaklaşık 3 metre uzunluğunda şişe burun cinsi ölü yunus balığı karaya vurdu.

Greenpeace Gençlik Ekibi’ne üye bir grup, 20-22 Haziran tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirilecek ”Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı” ile ilgili taleplerini hükümete iletmek için ”samba”lı protosto yaptı.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, ekosistem içerisinde önemli yeri olan yaban hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Bursa, Bilecik ve Yalova ormanlarına bir milyon yabanıl meyve ağacı dikecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>