Haftanın ekoloji gündemi (Haziran 3)

WWF Yaşayan Gezegen Raporu 2012’yi Yayınladı… Doğal kaynaklar aşırı tüketiliyor, biyolojik çeşitlilik kaybı sürüyor.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer alan 192 hektar büyüklüğündeki Burç Ormanları, Türkiye’nin 182. Tabiat Parkı ilan edildi.

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) hazır beton sektöründe, doğa ve kentsel çevreyle uyumlu üretim ve hizmetin teşviki amacıyla düzenlediği “4. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri Yarışması” nda sahiplerine ödülleri törenle verildi.

Sivas’ın Kangal ilçesinde jandarma ekiplerinin bulduğu 2 aylık 3 yavru kızıl şahin, Orman ve Su İşleri ekiplerince et ve ciğerle besleniyor.

Antalya’da Konyaaltı Plajı’nda denize giren vatandaşlar, ölü caretta caretta buldu.

Likya Orkidesi koruma altına alınacak. Dünyada sadece Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan bir endemik tür olan Likya Orkidesi’nin korunması amacıyla “Likya Orkidesi’ni Koruma Projesi” hazırlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl 50 bin dekar sahada ceviz ve badem ağacı dikilmesinin hedeflendiğini belirterek, “Vatandaşlara kısa sürede ekonomik katkı sağlayacak ormanlar kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, ”Artık milli parklar veya doğal güzellikleri, insanlarımızın hizmetine sunmamız gerekiyor” dedi. Kavakçılık Enstitüsü Toplantı Salonu’nda düzenlenen ”Kocaeli Ekoturizm’e Hazırlanıyor” konulu toplantıda konuşan Ulu, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ ve Kırklareli’nin bölge müdürlüğünün çalışma alanında bulunduğunu belirterek, tabiat parkları ve koruma alanları içerisinde çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

TEMA Vakfı, BM Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası önderliğinde Dünya’da ilk kez verilen “Land for Life Ödülü”ne layık bulundu.

Türkiye, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ÇABUK-Nijer Projesi ile çölleşme, arazi bozulması ve kuraklıkla mücadele konusundaki deneyimlerini bu ülkeye aktaracak.

Şehir Plancısı ve Mimar Rasekh, ”Yeni İstanbul’da araç kullanımının yüzde 50, enerji kullanımının yüzde 30 oranında düşürülmesi amaçlanıyor” dedi

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, ”Ülke genelinde 1250 kıyı belediye var. Bu belediyelerden 400′ünde kanalizasyon olmadığını ve atıkların direk denize aktığını biliyoruz” dedi.

Çin Reform ve Kalkınma Komisyonu’ndan bir yetkili,  dört yıl önce başlatılan plastik poşet yasağıyla 4,8 milyon ton petrol ya da buna eşdeğer 6,8 milyon ton kömür tasarruf edildiğini söyledi.

ABD’nin Alaska eyaletinde fırtınada annesini kaybeden ve Bristol Körfezi’ne giren beyaz balina yavrusu kurtarıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>