Haftanın ekoloji gündemi (Mayıs 2)

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi öğrencisi Canberk Kızılkaya, deterjan, şampuan, plastik atık sularında beslediği erkek lepistes balıklarının zaman içinde dişi balıklara dönüştüğünü ortaya koydu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kıyı ve denizlerdeki kirliliği önlemek için proje başlattı. Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’ni 2013′te tamamlamayı planlayan Bakanlığın hedefinde, balıkçılık yönetiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması da var. Proje hazırlanırken halkın görüşlerine de başvurulduğu belirtilerek, öneriler doğrultusunda Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma bölgeleri için doğal ürünlerin ekonomik faaliyet olarak değerlendirilmesi ve bu kapsamda bölgede bir ”ekoköy” oluşturulmasının gündeme gelebileceği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2005 yılında bilinçsiz ve aşırı avlanma sonucu nesilleri tehlike altına giren kırmızı benekli alabalıkların çoğaltılması amacıyla, bu yıl Munzur Çayı’na 40 bin alabalık bırakacak.

Organik Tarım Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Urs Niggli, Konya’daki 466 köyün bulunduğu organik tarım havzasında sağlıklı bir zincir oluşturulması durumunda, Avrupa’nın organik ürün ihtiyacının önemli bir kısmının Konya Ovası’ndan karşılanabileceğini söyledi.

Çanakkale Boğazı’nda elektrik enerjisi elde etme ümidi… New Hampshire Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelikkol: ”Çanakkale ve boğaz, enerji elde edimi için çok önemli yerler. Çanakkale Boğazı’ndaki akıntı gücünden elektrik enerjisi elde etmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Tunceli’de, kırmızı pullu alabalığın neslinin tükenmemesi amacıyla Munzur Nehri’ne 5 bin yavru alabalık bırakıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkılan binaların kalıntılarını doğaya zarar vermeyecek şekilde geri dönüştürmek için çalışma yapıyor.

Gümüşhane’den doğup, Tirebolu’dan Karadeniz’e dökülen 142 kilometre uzunluğundaki Harşit Çayı’nda çoğunluğu evsel atıklardan kaynaklı kirliliğin önüne geçmek amacıyla 513 camide hutbe okutuldu.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na yaralı ya da hasta olduğu için getirilen 7 leyleğin tedavisi tamamlanarak doğaya bırakıldı.

Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İsmail Atalay, Denizli Belediyesi tarafından Gökpınar Vali Recep Yazıcıoğlu Barajı’nda sivrisinekle mücadele için yapılan balıklandırma çalışmalarında kullanılan ”Gambusia” türü balığın ekolojik dengeye zararlı bir balık türü olduğunu, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü, Ankara’da düzenleyeceği etkinlikle kutlayacak.

5 kişilik mürettebatla dünya turunu tamamlayan elektrikli katamaran, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu.

Dört yıl önce Yeni Zelanda’da başlatılan  ‘Çizginin Altında Yaşayın’ adlı sosyal medya kampanyası Amerika’da yayınladığı yeni bir video ile insanları 5 gün boyunca günde 1.50 dolar harcayarak geçirmeye davet ediyor. Dünya üzerinde yaklaşık 1.4 milyar kişinin ciddi yoksulluk içinde yaşadığına dikkat çekmeyi amaçlayan kampanya, 7-11 Mayıs tarihleri arasında tüm insanların yoksulluk ile ilgili düşüncelerini değiştirmek için onlar gibi yaşama çağrısında bulunuyor.

Yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek ve elektrikli araçların dayanıklılığını göstermek amacıyla bir ekibin, elektrikli kamyonetle Nairobi’den Johannesburg’a 5 bin kilometre yol katedeceği bildirildi.

Antartika’daki bir buzuldan, B9S adı verilen başka bir dağın çarpması sonucu 90 kilometre uzunluk ve 30 kilometre genişliğinde bir buz dağı koptu.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov ülkeye Rusya’nın Çernobil bögesinden 25 ton radyasyonlu şeker ithal etmeye çalışan 6 kişinin göz altına alındığını bildirdi.

Bir yorum

  1. bir de yeni suyu kirletmeyen projelere teşvikler gerekli tabi.Benim en büyük hayalim sabun cevizini endüstride yaygınlaştırmak..arıtma sistemleri, herşey değişir.Çed raporları düzelir,nehirler temizlenir özellikle ergene ve izmit çevresi.çevreci girişimci bir kimya mühendisi olarak hayalim bu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>