Haftanın ekoloji gündemi (Mayıs4)

Kuşadası’nda Güvercinada yakınlarında deniz üzerinde hareketsiz bulunan ve koruma altına alınan yunusun, gösteri merkezinden kurtarılan ve doğal ortama alışması için rehabilite edildikten sonra 9 Mayıs’ta salınan ”Tom” adlı yunus olduğu belirlendi.

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak, Uludağ’da doğa ile arkadaş yapılar inşa edilmesi, 5 bin kişilik oteller yerine doğaya zarar vermeyen küçük butik oteller yapılması gerektiğini bildirdi.

Diyanet-Sen Erciş Şubesi tarafından Deliçay mevkisinde düzenlenen pikniğe katılan din görevlileri Van Gölü’nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali neslinin devamı için dua etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orta Anadolu’daki tüm endemik bitkiler ile doğal yetişen, halkın tıbbi ve yemeklik olarak kullandığı ve yok olma tehlikesi bulunan bitki türlerini korumak amacıyla Afyonkarahisar’da, Tıbbi Bitkiler Tanıtım ve Uygulama Merkezi kuracak.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde NATO boru hattının patlaması sonucu sızan uçak yakıtı, Sapanca Gölü’ne aktı. Göle karışan yakıtın yayılmaması için bariyerlerle önlem alındı. Dereye karışan yakıt vidanjörlerle çekildi. Boru hattı ise onarıldı.

WWF-Türkiye ve Filli Boya Yalıtım işbirliğiyle küresel iklim değişikliği ve ısı yalıtımının önemini anlatmak üzere hayata geçirilen ”Daha İyi Bir Dünya” adlı bilinçlendirme projesi Konya’dan başladı.

Belediyeler, köyler, imalat sanayi iş yerleri, termik santraller, organize sanayi bölgeleri ve maden işletmeleri tarafından 2010 yılında 11,7 milyar metreküp su doğrudan su kaynaklarından çekildi, 170 milyon metreküp su ise sektörler arasında transfer edilerek kullanıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 60 bin keklik, sülün ve beç tavuğunu doğaya salarak, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan kenelerle mücadele edecek

Muğla’da düzenlenen ”Yerkesik 2. Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği” kapsamında, çocuklar eski oyun ve oyuncaklarla oynadı.

”Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası”olan Küçükçekmece Belediye binası’nın temeli atıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2014 yılına kadar ülke genelinde gürültü kirliliğinin yoğun olduğu yerleri belirleyecek.

Seyhan Havzası iklim değişikliği raporu yayımlandı. Rapora göre, Seyhan Havzası’daki göknar ormanı bölgelerinin yüzde 85,7′lik, sedir ormanı alanlarının ise yüzde 93,1′lik kısmının 2050 yılında bu türler için uygun olmayacağı belirlendi

Başkent Üniversitesi’nde geliştirilen ”Güneş Enerji Sistemi”, güneşten ısıtma-soğutma, aydınlatma, sıcak su ve elektriğin yüksek verim ve düşük karbon salımıyla üretilmesini sağladı. Mevcut sistemlerde enerji üretimi için yılda 194 kilogram karbon salımı yapılırken, tasarlanan sistemle yılda sadece 5 kilogram  karbon salımı oluşuyor

Konya’da belediyelerin, sebze ve meyveyi kendileri yetiştirip modern yaşamın stresinden uzaklaşmak isteyenler için 10 yıllığına tahsis ettiği hobi bahçesi sayısı 3 bini aştı, bu bahçelerden yararlanmak için binlerce kişi de sırada bekliyor.

1995-2010 döneminde tarımsal alan büyüklüğü 268,3 milyon dekardan 243,9 milyon dekara geriledi.

Denizli Erbakır Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Kardelen Utangeç’in, atkuyruğu ve civanperçemi bitkilerinin kanser hücrelerine etkisini araştırdığı proje TÜBİTAK tarafından ödüllendirildi.

Pamuk denilince akla gelen ilk yöre olan Çukurova’da, ”beyaz altın” yerini artık, mısır başta olmak üzere farklı ürünlere bırakıyor. Türkiye’nin en verimli topraklarının bulunduğu bölgede geçen yıl 78 bin hektar olan pamuk ekim alanlarının, fiyatların tekrar düşmesiyle bu yıl 47 bin hektara gerilemesi bekleniyor.

Kongo Cumhuriyeti’ndeki Nouabale Ndoki Ulusal Parkı’nda son 5 yıl içinde yaklaşık 5 bin filin kaçak avcılar tarafından öldürüldüğü bildirildi.

ABD’nin Los Angeles kentinde dükkanlarda kullanılan naylon poşetler yasaklandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>