Haftanın ekoloji gündemi (Nisan 2)

Her hafta Pazar günü yayınladığımız “Haftanın Ekoloji Gündemi” biraz gecikti. İşte 2-8 Nisan tarihlerinde ekoloji gündemi.

İzmir Kuş Cenneti’ndeki kuluçka adası ile bölgede üreyen flamingo sayısının 14 bine yükselmesi bekleniyor.

Türkiye’de her yıl yeni teşhis edilen 150 bin kanser olgusunun en az 100 bininin direkt sigara kullanımı ile ilişkili olduğu bildirildi.

İstanbul İl Özel İdaresinin, Bayrampaşa ve Sultanbeyli`deki pilot okullarda başlattığı “Yeşil Okullar“ projesi ile iki pilot okulun aydınlatma, iklimlendirme ve su kullanımı konusunda verim düzeyi yüzde 20 artırılacak ve atmosfere karbon salınımı azaltılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ceviz ağaçlarının kesilmesini önlemek, ceviz üretimini artırmak amacıyla hazırlanan Türkiye Ceviz Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilecek ”Ceviz ile Dutun Kardeşliği Projesi” ile ceviz dikilen uygun alanlara dutun da dikileceği kaydedildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayından itibaren yağan yoğun yağmur ve kar yağışının, tarımdaki kuraklık tehlikesini ortadan kaldırdığını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tohumculuk hizmetlerinde piyasa denetim yetkisini kısmen veya tamamen süreli veya süresiz devredebilecek. Piyasa denetim yetkisi devri, Türkiye Tohumcular Birliği, kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelere yapılacak.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Boyraz, ürünlerde ilaç kalıntısı riskinin önüne geçebilmek için bir an önce hallerde kontrol laboratuvarları kurulması gerektiğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yer altı sularını koruma altına alıyor. Hazırlanan yeni düzenlemeyle yer altı sularındaki tüm zararlı kimyasallar izlemeye alınırken, kirletici etkisi olan faaliyetlere son verilecek. Koruma alanı içine alınacak yer altı sularını kirletenlere yaptırım uygulanacak.

Bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen ”Yeşil Binalar Zirvesi”nden yeşil bina sahiplerine daha düşük faizli konut kredisi verilmesi önerisi çıktı.

Hafik Gölü’nde çok sayıda ölü balık kıyıya vurdu.

Japonya’da geçen yılki deprem ve tsunami felaketinde hasar gören Fukuşima nükleer santralinin arıtma tesisinden tonlarca yüksek derecede radyoaktif suyun denize sızdığı bildirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>