Haftanın Ekoloji Gündemi (Nisan 4)

Greenpeace üyeleri, Levent’te bulunan Microsoft binasına çıkarak ‘Bulutun ne kadar temiz’ yazılı pankart açtı.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hanım Halilova, işletmelerde kurulan tuz odalarının, Sağlık Bakanlığı tarafından denetim altında tutulması gerektiğini bildirdi.

Bodrum’da yaralı halde bulunan caretta caretta, tedavi için Dalyan Kaplumbağa Araştırma ve Kurtarma Merkezi’ne gönderildi.

Türkiye’de son yıllardaki başarılı çalışmalarla geyik populasyonunda önemli bir artış gerçekleştirildi.

Antalya’nın Kaş ilçesine gelen Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu  üyeleri, ilçedeki yunus gösteri parkının kapatılması için protesto gösterisi yaptı.

Dursunbey’e bağlı Odaköy’de bulunan özel bir şirkete ait kömür madeni sahasının, kimyasal atık tesisine dönüştürülmek istenmesi köylülerin tepkisine yol açtı

Uluslararası Organik Tarım Federasyonu Tek Dünya Ödülü Jüri Başkanı Bernard Geier, Anadolu’da organik tarım yapan çiftliklerin sayısınının artırılarak yeni istihdam alanı oluşturulabileceğini söyledi.

Et, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal ürünlerin GDO’lu yemle beslenmiş hayvanlardan elde edilmesi halinde etiket koşulu getirilecek.

İstanbul’da balık avlama yasağı 15 Nisan Pazar günü başladı. Balık üreme dönemi göz önüne alınarak uygulanan av yasağı 31 Ağustos 2012′ye kadar sürecek.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, çevre ve yeşil enerji konularında gösterdikleri hassasiyete dikkati çekerek, enerjiyi de daima bir barış gerekçesi olarak kullanacaklarını belirtti.

Nükleer santral yapımı için Kanadalı Candu şirketi ile EÜAŞ arasında işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

İstanbul-Köln seferi için Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yapan Türk Hava Yolları uçağı, kuş sürüsünün çarpması sonucu geri döndü.

Tarım Bakanı da GDO’lu gıdaları tercih etmiyor. Evinde doğayla barışık bir süreçte üretilmiş gıdaları tercih ettiğini söyledi.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan:”Doğal kaynakların tahribatı sürerken, 884 milyon kişinin temiz suya, 2,6 milyar kişinin de kanalizasyon hizmetlerine erişimi bulunmamaktadır” dedi

Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin hazırlık çalışmalarında yer aldığı Rio 20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda Türkiye’yi temsil edecek en iyi uygulamalar açıklandı. Özel sektörde Akçansa, Anadolu Efes, Arçelik, Coca Cola İçecek, Eczacıbaşı, Ereğli Demir Çelik, Ford Otosan, İçdaş, Lipesaa Ltd. ve Şekerbank, kamu kurumlarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü, Bursa İl Özel İdaresi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Konya İl Özel İdaresi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşlarında ÇEVKO, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Greenpeace, Kars Yöresi Doğal Ürün Yetiştiricileri Derneği, TEMA, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, üniversitelerde ise Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nden oluştu.

Biyogüvenlik Kurulu, ”yem amaçlı” kullanım için başvurusu yapılan 9 mısır çeşidinden 3′ü hakkında olumlu, 6′sı hakkında olumsuz karar verdi.

Tokat’ın Pazar ilçesi belediye başkanı Adnan Özmen, 18 gün önce çıkan yangında sazlık alanları zarar gören Kaz Gölü’nün 2 ay sonra eski haline kavuşacağını söyledi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü Antalya Şube Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli şefliklerde çalışan personel tarafından yaralı ya da hasta halde bulunarak tedavisi yapılan şahinler, doğaya bırakıldı.

Fethiye’nin Ölüdeniz beldesinin Babadağ mevkisindeki ormanlık alanda yangın çıktı. 5 dekar alan zarar gördü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tortum Şelalesi’ndeki kirlilik içerikli haberler üzerine çalışma başlattı.

Peru kıyılarına birkaç hafta içerisinde yaklaşık 900 yunus vurdu. Peru Çevre Bakanlığı, yunusların neden telef olduğunun araştırıldığını bildirdi. Son günlerde yaşanan büyük ölçekli depremlerin yunusları etkilediğinden şüpheleniliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>