Haftanın Ekoloji Gündemi (Nisan 5)

Beyoğlu’nda, Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, ‘Çernobil’ kazasının meydana geldiği saatte gösteri yaptı. Tulum çalıp horon tepen grup, Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santrallere karşı çıktı.
Kamuoyunda “2B Yasası” olarak bilinen “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, enerji verimliliği için akıllı binaların bir an önce kentsel dönüşüm süreci içerisinde yerini alması gerektiğini belirterek, böylelikle 14 milyar dolar dövizin yurt dışına çıkmasının önleneceğini söyledi.

Konya merkez ilçesi Selçuklu’da belediye tarafından yapılan ve ihalesi tamamlanan proje ile Türkiye’nin ilk suni ”Kelebekler Vadisi”nde rengarenk yüzlerce çeşit kelebek, 385 bin metrekare alanda doğal ortamında gözlemlenebilecek.

Kış mevsiminde Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık ve Akdere beldelerinde sahile yakın kesimlerde konaklayan Sarıkeçili Yörükleri, yaz mevsimini geçirecekleri Konya ve Karaman yaylalarına gitmek üzere göç hazırlığına başladı

Sarıkamış ilçesinde bulunan Asboğa Gölü’ndeki toplu balık ölümlerinin nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Türkiye’de nüfusu 100 binden büyük olan 157 belediyeden 133′ünde atıksu arıtma hizmeti veriliyor.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Özcan Aygun, standart çeşitlerden daha verimli olan, yeni makarnalık buğday çeşidinin ”Bisante” adıyla tescil edildiğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan ”Sera gazı emisyonlarının takibi” hakkındaki yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Gümüşhane’den doğup, Tirebolu’dan Karadeniz’e dökülen 142 kilometre uzunluğundaki Harşit Çayı’nda çoğunluğu evsel atıklardan kaynaklı kirliliğin önüne geçmek amacıyla camilerde, çevrenin kirletilmemesine yönelik hutbe okutulacak, vaaz verilecek.

ICCI 18. Uluslararası Enerji ve Çevre Konferansı ve Fuarı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan ve 2012-2016 yıllarını içeren Ceviz Eylem Planı kapsamında,toplam 5 milyon ceviz fidanının dikilmesi planlanıyor

Greenpeace üyeleri, Akkuyu’ya yapılacak nükleer santrali inşa edeceği iddia edilen şirketin binasına tırmanarak ”Akkuyu, Çernobil olmasın”yazılı pankart açtı.

SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Kan: ”Dünyada bitkisel kökenli ilaç, kozmetik, gıda takviyesi gibi ürünleri ticarileştiren ülkelere baktığımızda bizim ülkemiz kadar kaynaklara sahip olmadığını görürsünüz. Oysa Türkiye biyolojik kaynaklar cenneti olan bir ülkedir” dedi

Trabzon’da Faroz Balıkçı Barınağı’nın yakınında 4 ölü yunus bulundu.

21 Nisan 2012 Cumartesi günü Bayramiç’te ikinci kez Tohum Takas ve Yerel Ürün Şenliği yapıldı.

WWF-Türkiye’nin Konya Kapalı Havzası’nda Akılcı Su Kullanımı ve İklim Değişikliğine Uyum Çalışmaları T.C. Kalkınma Bakanlığı’nın “En İyi Uygulama Ödülü”nü alarak Rio+20’de Türkiye’yi temsil edecek.

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Anabilim Dalı ve Humik Madde Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tutar, Sakarya’da 6-9 Haziran tarihlerinde humik maddenin geleceğini tartışılacağı bir kongre düzenleneceğini söyledi. Prof. Dr. Ahmet Tutar ”Humik asitle tarım yaparsanız, GDO’lu ürünlere ihtiyaç duymadan, organik ürünlerinizi aynı kalitede, aynı sağlıkla ve verimle üretebilirsiniz. Hiç GDO’ya ihtiyaç duymadan, daha sağlıklı ürünler elde edersiniz. Sağlıklı ürünler kullanırsak, kendimiz de sağlıklı oluruz. Humik asidin hiçbir yan etkisi yok. Humik asit, tamamen organiktir. Topraktan geliyor, tamamen doğal. Organik tarım yapmak isteyen vatandaşlar bunu kullanamıyor. Niye? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ‘organiktir sertifikası’ alınamadığı için. ‘Organiktir sertifikası’ verilmesi gerekiyor. Tüm organik tarım üreticilerinin humik asidi kullanmaları gerekiyor. Türkiye’deki firmalar humik asit kaynaklarını yurt dışındaki firmalara satıyor. Yurt dışındaki firmalar da işleyip Türkiye’ye satıyor, kaynaklarımızı iyi değerlendiremiyoruz. Hem de kaynaklarımız tespit edilemiyor” dedi.

Silifke’ye bağlı Atayurt beldesinde örtü altına ektikleri ”şimşek” cinsi domates fidelerinden istenilen seviyede ürün alamayan bazı çiftçiler, ürün vermeyen fideleri söktü.

Dünya’dan…

Kült romanı “Ekotopya” ile çevrecilere ilham kaynağı olan ünlü Amerikalı yazar Ernest Callenbach, 83 yaşında hayata veda etti.

Çernobil kazasının yıldönümü sebebiyle birçok ülkede eylemler yapıldı.

Dünyanın önde gelen 4 botanik enstitüsü, dünyadaki bitkilerin kataloğunu yapmaya başladı.

Moskova semalarında beliren ve halkta endişeye yol açan yeşil bulutun, polenlere bağlı bir doğa olayı olduğu bildirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>