Haftanın ekoloji gündemi (Temmuz 2)

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, organik yonca üretiminin önemine dikkat çekmek amacıyla ”Ot Festivali” düzenlendi.

Kuşadası’nda çıkan yangında 90 dönüm makilik alan zarar gördü.

Amasya Valisi Abdil Celil Öz, Yeşilırmak’taki toplu balık ölümleriyle ilgili, ”Balık ölümlerinin sebebini araştırıyoruz. İhmal varsa yasal işlem uygulayacağız” dedi.

Burdur’da kurumakta olan göl ve nehirlere dikkat çekmek amacıyla doğaseverler, Burdur Gölü’ne atlayış yaptı.

Bodrum’da çıkan yangında yaklaşık 4 hektarlık zeytinlik alan zarar gördü.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Kalkınma Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hilmi Erdoğan Yayla, DOKA’nın, Doğu Karadeniz’deki flora ve faunanın kaçakçılığa karşı korunması için bazı tedbirler geliştirdiğini belirterek, ”Doğu Karadeniz, endemik bitki örtüsü ve yaban hayvanı bakımından büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin kaçakçılığa, casusluğa karşı korunması gerekir” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Elazığ Şube Müdürlüğü ve Ağın Yaban Hayatı Koruma Avcılık Atıcılık ve Spor Kulübü Derneği’nin işbirliğinde doğaya 950 keklik salındı.

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından yürütülen ‘fotokapan’ çalışmasıyla Sakarya’da ormanlık alanlarda daha önce varlığı bilinmeyen yaban kedisine rastlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Nevşehir’in Acıgöl İlçesi’nin Tatlarin Beldesi’ndeki sulama barajındaki balık ölümleri ve Bartın Irmağı’ndaki kirliliği inceleme altına aldı.

Didim ilçesinde meydana gelen yangında, 200 dekar makilik ve zeytinlik alan zarar gördü.

Kuzey Buz Denizi’nde kutup ayılarının yaşam alanlarının yok olmasına neden olduğu gerekçesiyle, petrol aramaları ve sürdürülebilir olmayan balıkçılığın durdurulması için Greenpeace’in başlattığı imza kampanyasına, dünya genelinde 500 bine yakın destek sağlandığı bildirildi.

Yangına hassas orman alanlarında yangın riskini en aza indirmek için yanıcı madde miktarı otlatma yöntemiyle azaltılacak.

Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde çıkan yangında 1 hektarlık alan zarar gördü.

Zonguldak’ta, çevreci bir grup genç, Kozlu beldesi sahilindeki çöpleri temizledi.

Muğla Yörükoğlu köyünde çıkan orman yangında yaklaşık 2 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Amerikan menşeli bir firmanın Kilis’te yatırım yapmak üzere çalışma başlattığını belirterek, ”Bunların da enerji sektöründe, güneş panellerinin ve güneş enerjisi teknolojilerinin üretimiyle ilgili Kilis’i bir merkez olarak düşündüklerini ve bunun için yatırım araştırması içinde olduklarını gördük” dedi.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin yaptığı araştırma, ”Madagascar” animasyon filmiyle ünlenen lemurların yeryüzünde nesli en çok tehdit altında olan memeliler olduğunu gösterdi.

Almanya’nın Würzburg Üniversitesi’nde düzenlenen uluslararası bir toplantıda, meyan bitkisinin ”yılın bitkisi” seçildiği bildirildi.

Greenpeace’in Kuzey Kutbu’nu korumak için başlattığı kampanyaya Paul McCartney’den Penelope Cruz’a kadar pek çok ünlü isim destek veriyor. Kampanyada imzalar 1 milyona ulaşınca Greenpeace isimleri Kuzey Kutbu’nda deniz tabanına yerleştirecek.

Küresel çapta teknoloji şirketlerini çevrecilik konusunda değerlendiren Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT), Apple’ın tüm ürünlerindeki yeşil sertifikaların tamamını kaldırdığını açıkladı.

Bilimadamlarınca uzun yıllar önce neslinin tükendiği ilan edilen, Karayiplerde rastlanan bir yılan türünün, St. Lucia açıklarındaki bir adacıkta bulunduğu bildirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>