Haftanın ekoloji gündemi (Temmuz 3)

Türk bilim insanlarının da görev aldığı Avrupa Birliği destekli ”Sahilden Sahile Ağ Projesi (Cost to Cost Network-CoCo NET Project) 1. Birleşik Proje Toplantısı”, Akdeniz ve Karadeniz’de rüzgar tarlaları kurulması, rüzgar üretimi sağlanması ve denizlerde kirliliğin önlenmesi gündemiyle İstanbul’da toplandı.

Düzce’nin Gölyaka ilçesi sınırları içindeki Elmacık Dağları’nda iki yeni bitki türü keşfedildi. Peygamber çiçeği ve pelemir otu ailesinden gelen bitkilerden birine “Düzce” adı verildi. Yeni bulunan türle Türkiye florasındaki pelemir otları sayısı 38, peygamber çiçekleri sayısı da 196′ya ulaştı.

Gediz Nehri’nin yüzeyinin balık ölüleriyle kaplanması üzerine bölgede inceleme başlatıldı.

Pazarcık ilçesinde, nilüfer çiçekleriyle dikkat çeken ancak son yıllarda kirlilik tehdidiyle karşı karşıya kalan Bağlama Gölü, korunmayı bekliyor.

Orman Genel Müdürlüğü Orman ve Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı tarafından, 2010 yılında Afyonkarahisar’da uygulamaya başlanan Mandacılık Projesi’yle nesli azalan Anadolu mandasının yetiştirilmesi, manda sütü ve kaymağı üretiminin desteklenmesi ile orman köylüsüne alternatif ve doğal besin maddesi temin edilmesi amaçlanıyor.

Türk Telekom, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA tarafından düzenlenen Altın Küre Ödülleri’nde, Doğayla Dost İletişim Projesi ile Çevre Kategorisi Altın Ödülü’nün sahibi oldu.

Bodrum’da denizde hareketsiz halde bulunan caretta carettayı, tatilciler kurtardı.

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya formasyonlarından oluşan Levent Vadisi’ndeki mağaralar, güneş enerjisiyle aydınlatılacak.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ruhi Mermut, Türkiye’nin 4 yıllığına, Avrupa Toprak Bilimi Kurumları Federasyonu başkanlığına seçildiğini bildirdi.

Antalya’da keçi ve koyun sütü kullanarak yanık ve sakızlı dondurma yapan üreticiler, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun pastörize süt ve yumurta kullanımını zorunlu hale getirmesinin yöresel lezzetleri yok edeceğini öne sürerek, kanuna tepki gösterdi.

Gediz Nehri’nde balık ölümlerinin yaşanmasına yol açtığı belirtilen Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki arızanın giderildiği bildirildi.

Anamur ilçesinde kaplumbağaların yumurta bıraktığı 554 caretta caretta yuvası korumaya alındı.

Yusufeli ilçesinde kaçak kelebek topladıkları iddiasıyla Alman uyruklu 2 kişi yakalandı.

ABD’de son 50 yılda görülen en şiddetli kuraklık mısır ve soya fasulyesi fiyatlarının tavan yapmasına neden olurken, tarihin en ciddi gıda krizinin yaklaştığı ifade edildi.

Japonya’da Mart 2011′de meydan gelen dev deprem ve tsunaminin ardından çekirdek erimeleri meydana gelen Fukuşima nükleer santralindeki yakıt çubuklarının çıkarılması işlemi başladı.

Grönland’ın kuzeyindeki Petermann Buzulu’ndan devasa bir parçanın koptuğu bildirildi.Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uydu görüntülerine dayanarak Pazartesi günü Petermann Buzulu’ndan yaklaşık 120 kilometrekare büyüklüğünde bir buz parçasının koptuğunu açıkladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>