Haftanın Gündemi (6-12 Şubat)

Ekoloji ve sağlık konularına yer verdiğimiz “Doğal Yaşam Rehberi”nde üç haftadır haftanın gündemi hakkında ajanslara düşen haberleri size aktarmaya çalışıyoruz. Bu hafta oldukça fazla haber düştü ajanslara… İşte o haberlerder;

WWF-Türkiye’nin hazırladığı rapora göre, Konya Kapalı Havzası’nda önümüzdeki 50 yılda yüzey suyunda yüzde 65, yeraltı suyunda yüzde 54, azalma olacağı öngörülüyor.

Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi” Türkiye’de ilk kez düzenlenecek zirve 20-21 Şubat’ta İstanbul’da yapılacak.

Türkiye, rüzgar enerjisinden elektrik üretimini geçen yıl yüzde 36 artırarak Avrupa’da ilk 10′a girdi. (Kişi başına üretim miktarında oldukça gerideyiz)

TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen ”VI. Yeni ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu”nun sonuç bildirgesinde, Türkiye Genel Enerji Strateji Belgesi ve Faaliyet Planı ile buna bağlı Yenilenebilir Enerji Stratejisi ve Faaliyet Planı oluşturulması gerektiği belirtildi.

ABD’de su parklarında çalıştırılan beş orca balinası, ilk kez kendi adlarına, köle gibi çalıştırıldıkları için California ve Florida eyaletlerinde tesisleri bulunan “SeaWorld: Deniz Dünyası” gösteri merkezlerinden “davacı” oldular. Dava, balinalar adına  “Hayvanlara Ahlaki Davranış Cemiyeti: PETA” tarafından açıldı. Yargıç, 236 yıllık Amerikan devleti tarihinde balina adına ilk kez açılan davayı reddetti.

GDO ile ilgili tartışmaya Danıştay aldığı kararla yeni bir boyut getirdi. Buna göre firmalar ithal ettikleri ürünün zararsızlığını ispat ile yükümlü.

Çiftçi-SEN,Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Bornova Belediyesinin düzenlemiş olduğu “Yerel Tohumların Varlığının Korunması ve Çoğaltımı” hakkındaki eğitim çalışması 4-6 Şubat 2012 tarihleri arasında Bornova’da yapıldı. Kokopelli üyesi eğitmenlerle çiftçiler,doğaseverler,ziraat mühendisleri ve gönüllü katılımcılar arasında karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı.

Bilim adamları, gemilerin gürültüsünün balinaları olumsuz etkilediğini bilimsel olarak ispatladı.
2012 Dünya Çevre Endeksi’nde Türkiye sınıfta kaldı… Yale Üniversitesi’nin hazırladığı endekste ülkemiz 132 ÜLKE arasında 109. oldu.

2010 yılında nüfusun yüzde 31,3′ü sigara kullanırken bu oran 2011 yılında yüzde 27,1′e geriledi. Yine sigara bırakma polikliniklerine başvuran kişi sayısı 128 bin iken, bu sayı 2011′de 600 bine ulaştı.

Güney Afrika’da, avcıların dikkatini çekmemesi açısından boynuzunun boyanması ve ilaçlanması için uyutulan gergedan, bir daha uyanamadı.

Danıştay 14’üncü Dava Dairesi, doğal SİT alanı ilan edildiği duyurulan ancak kapsamı ve derecelerini içeren karar yazısı geçen 1.5 yıllık sürede çıkmadığı için belirsizliğini koruyan İkizdere Vadisi’nde yapımı planlanan Dereköy Regülatörü ve Demirkapı Hidroelektrik Santral projesi için dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verdiği, ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal eden yerel mahkeme kararını, itirazı reddederek onadı. Danıştay, yerel mahkemenin Selin-2 HES projesi için verdiği, ‘ÇED gerekli değildir’ raporunun iptali yönündeki karar için yapılan, ‘yürütmeyi durdurma’ talebini de reddetti.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, 2003 yılında Türkiye’de 23 milyon kişinin atıklarının toplandığını, bugün bu rakamın 41 milyona ulaştığını belirterek, ”2023 yılında ise ülkemizde nüfusun tamamının ürettiği çevresel atıkları toplayacağız” dedi.

Tunceli Pülümür’de gündüz üç vaşak göründü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>