Hamilelik ve beslenme

Hamilelik kadınlar için çok özel bir deneyim. Bu süreçte anne adayının beslenmesine ayrıca özen göstermesi gerekiyor. Hamileler için 9 ay boyunca yol gösterici olabilecek, genel bir beslenme rejiminin ana hatları şöyle:

Beyaz ekmek yerine kepek ekmeği yiyin

Şimdi bebeğiniz ve sizin için özel bazı maddeleri içeren besin ağırlıklı beslenme rejimini uygulama zamanı. Özel menünüz içinde süt ve süt ürünlerine mutlaka yer vermelisiniz… Et olarak, balık etini ve iyi kızartılmış, yağsız sığır etlerini tercih etmenizde yarar var. Ve patates… Haşlanmış patatesi, et ve balığın yanında tüketebilirsiniz. Besin değeri yüksek olan makarnaları, pirinci ve ekmekleri tercih edin. Salam, sosis gibi katkı maddeli yiyecekleri, çiğ yumurtayı ve çiğ sütten yapılmış peynirleri yemeyin. Peyniri güvendiğiniz bir yerden satın alın. Sera bitkileri ya da dondurulmuş, konserve edilmiş gıdalar yerine meysiminde yetişen taze gıdaları tercih edin, çünkü bu bitkiler vitamin açısından daha zengindirler. Pişirme önemli bir konu, buharda pişmiş ve haşlanmış gıdalar sizin için uygundur. Çünkü pişirme sırasında besinlerin içindeki vitaminlerin büyük bir bölümü yok olabilir.

Aç kalmamaya çalışın

Vücudunuz bozuluyor diye paniğe kapılıp diyet yapmayın. Ama anne adayının diyabet ya da tansiyon hastası olması gibi bazı özel durumlarda, doktor tavsiyesi ile diyet yapmak gerekebilir. Bunun gibi özel durumlar dışında hamilelikte fazla kilo almaktan kaçınmak için diyet yapmanız gerekli değildir. Hamilelik sırasında depoladığınız mini yağ rezervinden korkmayın, daha sonra, doğum ve emzirme döneminde depoladığınız bu enerjilere ihtiyacınız olacak. Ayrıca şunu unutmayın, yağ, aldığınız kiloların ancak bir bölümünü oluşturur. Kilolarınızın büyük bir bölümü ise su ve yeni dokulardan oluşur.

Gebelikte kilo alımı

Sağlıklı bir gebelikte alınan kilo ortalama 12 kilo civarında olmalı. Gebelik öncesinde anne adayının kilosu da çok önemli. Eğer anne adayı zayıfsa alması gereken kilo 12.5-18 kilo arasında değişebilir. Normal kiloda olan gebe 11.5-16 kg yani haftada 400 gramdır. Fazla kilolu bir anne adayının 7-11.6 kg alması sağlığı açısından uygundur. Bu, haftada 300 grama denk gelir. İkiz gebeliklerde ise 16-20.5 kg yani haftada 750 gram alınması gerekir. Bir ay içinde 3 kilodan fazla ağırlık artışı olan anne adayının diyet ve yeme alışkanlıklarını gözden geçirmesinde fayda var.

Yağdan tasarruf edin

Anne adayının aşırı şişmanlamaya ihtiyacı yoktur. Yağ yönünden zengin gıdalarla beslenmek aşırı kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle beslenmenizde yağ yönünden zengin gıdalara dikkat edin.

Şekerli gıdalardan uzak durun

Şeker ve çikolata gibi abur cubur gıdalardan uzak durun. Bal, pekmez, meyveler ya da kurutulmuş meyveler gibi doğal şeker kaynaklarını tüketebilirsiniz. Ancak bu tür ürünler de aşırı kilo alımına neden olabileceği için ölçülü olmaya özen gösterilmelidir.

Hamilelerin beslenmesinde özel olarak önem göstermesi gereken bazı noktalar var. Hamilelikte demir, folik asit ve bazı vitamin-minerallerde eksiklikler oluşabilir. Hatta beslenmeye ne kadar dikkat edilirse edilsin bazı özel durumlarda eksiklikleri gidermek mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda hekime danışılarak onların tavsiye edeceği takviyeleri almak gerekecektir. Kadın-doğum uzmanları muayene ve kontrol sürecinde bu tür sık rastlanan eksiklikleri de gözlemleyerek gereken önlemleri zaten alıyorlar. Biz özel durumları bir kenara bırakarak genel beslenme tavsiyelerimize geri dönelim:

Vitamin ve minerallere özel olarak önem verin

Vitamin ve minaraller konusuna da dikkat etmek gerekiyor. Bazı araştırmalar doğum öncesinde hamile kadınların büyük çoğunluğunda düşük B vitamini değerleri olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, araştırmalara konu olan, düşük B vitamini taşıyan anne adaylarının rafine un kullandıkları ve süt ürünlerini yeteri kadar tüketmediğini belirtiyor. Beslenmenizde kepeği ayrıştırılarak rafine edilmemiş tam buğday, çavdar vb. tahıllardan üretilmiş ekmekleri tercih edin ve süt ürünlerini bol bol tüketmeye dikkat edin.

Hamilelikte D vitamini eksikliğine de dikkat edilmelidir. Balık yağı ve yumurta D vitamini açısından zengin gıdalardır. Ayrıca güneş altında uzun süre kalmamaya dikkat ederek güneşlenmek D vitamini ihtiyacını karşılamak için fayda sağlayabilir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken minerallerden en önemlisi kalsiyum. Anne karnındaki bebeğin hamilelik süresince, 30 gram kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bebek bu kalsiyumu annenin kemiklerinden alır. Hamilelerin diyetlerinde kalsiyum içeriği yönünden zengin süt, yoğur, peynir gibi gıdalara bolca yer vermesi gerekir.

Demir ve folik asit eksikliğine dikkat

Gebelikte demir ve folik aside olan gereksinim iki katına çıkar. Adet kanaması sırasında bir kadın ortalama 15 mg. kadar demir kaybeder. Bu nedenle adet gören kadınların yüzde 30’unda demir eksikliği vardır. Demir eksikliği anemisinin belirtileri, devamlı yorgunluk enerji ve performansta azalmadır. Gebelikte vücudun günlük demir gereksinimi 7 mg’a kadar çıkar. Hamilelerin büyük bir bölümünde bu nedenle anemi görülür. Hamile kadınlarda bozulmuş demir dengesinin bebeğin doğum ağırlığının düşük olması, hatta aneminin daha ileri olduğu vakalarda anne ve bebek ölümlerinin olması gibi ciddi sonuçları olabilir. Bu nedenle hamilelerin beslenmelerinde demir içeren gıdalara bolca yer vermelerinde yarar var. Tavuk ciğeri, sığır ciğeri, yumurta, kuzu eti ve tavuk eti bol demir içeren hayvansal gıdalar arasında yer alıyor. Sebze, meyve ve kuruyemişlerden bol demir içerenlerse sırasıyla şöyle: Şamfıstığı, maydanoz, kurufasulye, badem, fındık, kuru üzüm, ıspanak, ceviz. Tahıllardan bol demir içerenlerin sıralaması da şu şekilde: Darı, yulaf, buğday, çavdar. Beslenmenizde yer verdiğiniz tahılların unlarının işlenmemiş yani kepeğinden ayrıştırılarak rafine edilmemiş unlar olmasına dikkat etmelisiniz. Durumun önemini buğdayın demir içeriğini örnek vererek açıklayabiliriz. İşlenmemiş buğdayın 100 gramındaki demir içeriği 3,3 mg. iken, beyaz undan yapılan ekmeğin 100 gramındaki demir içeriği 0,95 mg.

Demir içeriği açısından zengin bazı baharatlar da mevcut. Sırasıyla, kekik, köri, kimyon, fesleğen ve mercanköşk bol miktarda demir içeriyor. Yemeklerde bu baharatlara biraz bolca yer vermek demir eksikliğini karşılamak açısından yararlı olabilir.

Hamilelerde folik asit eksikliği düşüklere ve erken doğuma neden olur. Hamileliğin başlangıcında ortaya çıkan bir folik asit eksikliği bazı hallerde yenidoğanda ciddi sinir hasarlarına (yarık tavşan dudak) yol açabilir. Bu tür bozukluklar genellikle hamileliğin üçüncü haftasında ortaya çıkar. Almanya’da her 1000 yenidoğandan birinde, folik asit eksikliği neticesinde  oluşan sakatlıklara rastlandığı gözlemlendi. Amerika’da da jinekologlar çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara, hamilelik öncesinde de her gün 0,5 miligram folik asit almayı öneriyorlar. Yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve tam buğday ekmeği folik asit açısından zengin gıdalardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>