Hamilelikte yapılan testler

Hamilelik döneminde her anne ve baba adayının merak ettiği en önemli konu, anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığıdır. Hamilelik takiplerinde hekimlerin de sürekli olarak tetkik ettiği konular tabii ki anne sağlığı ile beraber anne karnındaki bebeğin sağlığıdır. Bunun için ultrasonografik tetkiklerin yanı sıra bazı kan testlerinin yapılması önerilmektedir.

Hamileliğin başlamasından itibaren yapılması önerilen bazı testler vardır.  Bunlar şöyle özetlenebilir:

1. Rutin kan sayımı ve idrar testi: Hamileliğin başında yapılan bu testlerle genel kan tablosu araştırılır. Kan sayımındaki problemlerin gebeliğin başında saptanması ve gerekli tetkik ve tedavinin yapılması ilerleyen aylarda bebeğin gelişme ve sağlığını etkileyebilir. Örneğin demir eksikliği anemisi genelde gebelik başında yapılan basit bir kan sayımı ile saptanır.  İdrar testi ise aynı şekilde idrar yolları ile ilgili önemli bilgiler verebilir.

Hamileliğin başında herkes için zorunlu olmayan fakat özellikle risk taşıyan anne adaylarında riske yönelik özel testler de istenebilir.

2. Down sendromu testi (Üçlü test): Gebelikte ultrasonografi ile beraber bebeğin normal olup olmadığı hakkında bilgi veren en önemli testtir. Sadece problemli bebek doğurma olasılığı olan gebelerde değil, her gebelikte rutin yapılması önerilmektedir. Bu test özellikle 16 ila 18. haftalar arasında yapılan bir kan testidir.

3. Amniyosentez: 35 yaş ve üstü  anne adayları ile yukarıda bahsedilen üçlü testte yüksek risk taşıdığı belirlenen anne adaylarında amniyosentez ile elde edilen sıvı örneğinden kromozom incelenmesi gerekmektedir. Bu işlem her anne adayının gözünü korkutmaktadır. Fakat bebeğin zarar görme olasılığı sadece yüzde yarım kadardır.

4. Gebelikte şeker tarama testi: Genelde 24. hafta civarında yapılan basit bir testtir. Bunun için sabah aç karnına laboratuvara gitmek gerekmektedir. Önce açlık kan şekeri için kan alınmakta ve sonra 50 gr. glukoz içeren bir sıvı içirilmektedir. Bu sıvının içiminden 1 saat sonra tekrar kan şekeri için kan alınır.

5. Hepatit B tarama testi: Hepatit B genellikle kan, kan ürünleri ve tükürük, vajinal salgı gibi vücut sıvıları ile bulaşmaktadır. Taşıyıcı olan insanlarda hastalık bulgusu vermez, fakat bulaşıcı olma özelliği mevcuttur. Gebelikte hepatit B’nin olması, özellikle yeni doğacak bebeğe bulaşma olasılığı taşıdığı için önemlidir. Plasentayı geçmediği kabul edilen bu virüsün doğumda anne kanı ile bulaşma olasılığı vardır. Özellikle normal doğum esnasında kan ve vajinal salgı ile bebeğe bulaşırsa, bağışıklık sistemi zayıf olan bebekte belirgin bir karaciğer hastalığı yapabilir veya bebeğin taşıyıcı durumda kalması ile sonuçlanabilir.

Bulaştıktan sonra 6-12 hafta kadar kuluçka dönemi olduğundan dolayı, gebelik başında normal olsa da doğuma kadar tekrar bulaşma olasılığı mevcuttur. Bu yüzden pratik olarak gebeliğin son ayında hepatit B açısından araştırma yapmak yerinde olabilir. Eğer taşıyıcılık durumu varsa özellikle anne ve bebeğin daha az temas ettiği doğum şekli olan sezaryen tercih edilmeli ve bebek doğduktan kısa bir süre sonra hepatit B immunglobulin ve hepatit B aşısı yapılmalıdır.

Anlatılanlar dışında özel birtakım durumlarda, probleme yönelik ilave araştırmalar da yapılabilir. Bunların ne olduğu, takibi yapan hekim tarafından belirlenir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>