Hamsili pilav

Karadeniz mutfağının en meşhur ürünlerinden biri hamsili pilavdır. Hamsinin bollaştığı bu dönemde sofralarını Karadeniz yemekleriyle çeşitlendirmek isteyenler için tarifi aşağıda veriyoruz.

Malzemeler: 1 Kilo iri hamsi, 2 su bardağı pirinç, 2 bardak su, 2 baş kuru soğan, 1 yemek kaşığı çam fıstığı, 1 yemek kaşığı kuş üzümü, üç çorba kaşığı Trabzon tereyağı, 1 tatlı kaşığı yenibahar, 1 tatlı kaşığı kuru nane, 1 çay kaşığı karabiber, isteğe göre tuz.

Yapılışı: Çok ince doğranan kuru soğanlar eritilip kızdırılmış yağda çevrilir. Pembeleşmesine yakın fıstıklar eklenir. Birlikte pembeleşinceye kadar çevrilir. Çok iyi yıkanmış pirinç konularak üzerine 2 bardak kaynar su eklenir. Pirinçler şişmeye başlayınca olunca kısık ateşe alınır. Piştikten sonra yenibahar, kuru nane, karabiber ve kuşüzümü eklenip iyice karıştırılır. Pilav demlenmeye bırakılır. Ayıklanıp temizlenmiş ve tuzlanmış hamsilerin bel kemikleri çıkarılır. Fırın tepsisine parlak yüzleri alta gelecek şekilde hiç aralık bırakmadan dizilir. Demlenmiş pilav üzerine yayılır. Pilavın üzeri de kemikleri çıkarılmış hamsilerle iyice örtülür. Tamamen hamsilerle kaplanan pilav orta ısıda 40 dakika kadar pişirilir.

Not: Trabzon yağı bulunamaması durumunda diğer tereyağları ya da yarım su bardağı zeyinyağı kullanılabilir. Hamsiler pişince küçüldükleri için birbiri üstüne kiremit gibi binecek tarzda yerleştirilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>