Hangi yiyecekler GDO’lu olabilir?

Dünyada genetiği değiştirilmiş pek çok ürün mevcut. Ancak yoğun olarak ticareti yapılan ve büyük bir kısmı genetiği değiştirilmiş tohumdan üretilen üç ürün var: mısır, soya ve pamuk. Tartışmalara yol açan “Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik”in 26 Ekim 2009′da yayınlanmasının ardından, Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün ülkemize ithal edilen ürünler içerisinden GDO analizi yapılmasını zorunlu tuttuğu ürünler şunlar: Mısır, soya, kolza (kanola), patates, pamuk ürünleri, çeltik-pirinç, buğday, ayçiçeği, nohut, mercimek, tatlı patates, manyok, muz, elma, papaya, radika (karahindiba), balkabağı, erik, domates, şeker kamışı, bebe havucu, tatlı biber, şeker pancarı, yonca, marul, sakız kabağı, bakteri veya maya kültürleri ve bunlardan elde edilen ürünler.

Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra ithal gıda ürünlerinde Tarım Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde mısır, kanola, soya ve pirinç örneklerinde GDO’ya rastlandı. Alınan ilk 20 numunenin 8′i GDO’luydu. Yönetmelik gerekli laboratuvar altyapısı hazır edilmeden çıkarılmış olduğu için tonlarca gıda limanlarda uzun süre beklemek zorunda kaldı. Bunun üzerine analiz edilmesi zorunlu tutulan ürün sayısı azaltıldı. Ancak yukarıda sıralanan, belirlenmiş olan ilk liste, dünyada ticareti yapılan hangi ürünlerin genetiğinin değiştirilmiş olduğunu bilmemiz açısından yararlı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>