Ihlamur

Ihlamur, eski zamanlardan bu yana sağlığa faydaları olduğu bilinen ve sıkça kullanılan bitkilerden biridir.  Bilimsel adı Tilia (Tiliaceae) olarak bilinen ıhlamur ağacının çeşitli türleri bulunur. Büyük yapraklı ıhlamur, küçük yapraklı ıhlamur, Kafkas ıhlamuru, gümüşi ıhlamur vb. türlerden elde edilen çiçek ve yapraklar çay gibi demlenerek kullanılır. Ihlamurdan yapılan çayın sağlık yönünden pek çok faydası bulunur.

15 ila 40 metre kadar boya erişebilen, kışın yaprağını döken, hoş kokulu sarımsı beyaz renkli çiçekleri olan ıhlamur ülkemizde daha çok Anadolu’nun kuzey kesimlerinde yetişir. İlkbaharda elle toplanan ıhlamur çiçekleri ve yaprakları gölgede kurutularak saklanır ve kışın pek çok rahatsızlığa karşı koruyucu ve rahatlatıcı olarak kullanılır.

Yalnızca çiçekleri toplanarak kurutulmuş ıhlamur bitkisi hem ticari olarak hem de yararları açısından daha değerlidir. Yaprağı ile birlikte toplanmış ıhlamurlar çiçek ıhlamura göre daha düşük kalite olarak kabul edilir. Ihlamur bitkisinin bileşiminde uçucu yağlar, tanen, saponin vb. çeşitli maddeler bulunur. Bu maddelerin idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, sakinleştirici, uykuya dalmayı kolaylaştırıcı ve göğsü yumuşatıcı etkileri bulunur.

Ihlamur, kışın soğuk algınlığı, grip vb. rahatsızlıkları hafifletmekte etkilidir. Kaynamış suda 5 – 10 dakika kadar bekletildikten sonra içilen ıhlamur çayı, yukarıda sayılan etkileri gösterir. Uykusuzluk, sinirlilik vb. durumlarda yatıştırıcı olarak etkilidir. Ayrıca idrar söktürücü, terletici etkileri vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>