İşlenmemiş gıdaları tercih edin

Gıdalar işlemden geçince besin değerlerini ve bize sunabilecekleri hayat enerjilerinin bir kısmını kaybeder. Örneğin 45 °C üzerinde işlem görmüş gıdalar proteinlerinin yaklaşık %50’sini, vitaminlerinin yaklaşık %85’ini ve enzimlerinin %100’ünü kaybeder. Bağışıklığa ve sindirime yardımcı olan mikroorganizmaların aktiflikleri kaybolur.

 

Canlı yiyecekler antioksidan yönünden de zengindir. Kansere karşı çok faydalı diye önerilen brokoli, pancar, havuç pişirilince, çiğ badem kavrulunca besin değerleri çok değişir. İşlem görmüş yiyecekler, içindeki kimyasallar (lezzet artırıcılar, renk maddeleri, koruyucular) yüzünden daha fazla sağlık riski taşır. Oysa vücudumuzun bu besinlere ihtiyacı var ve yeterli besin alamadığımız sürece vücut rezervlerimizi tüketiriz. Dolayısıyla yemeklerimizi, içeceklerimizi hazırlarken gıdaların besin değerlerini çok kaybetmemelerine ve hazırlama işleminin vücuda zararlı toksik maddeler üretmediğine dikkat etmemiz gerekiyor.

Mümkün olduğunca canlı gıdalar (RALF: Raw and Living Foods) ile beslenmek, meyve ve sebzeleri tüketmeden önce tarım ilaçlarından arındırmak için doğal bir meyve-sebze yıkama konsantre sıvısıyla iyice yıkamak, alışverişte işlenmemiş gıdalar almak, etiketleri dikkatli okumak, tanımadığımız herhangi bir madde veya işlem içeren hazır gıdayı almamak uygundur. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 70’i sudur ve bu nedenle vücudumuza giren suyun kalitesi ve yeterliliği sağlığımız açısından önemlidir.

Kaynak: Alev T. Özderici

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>