İzmir temiz üretime hazırlanıyor

Eko-verimlilik (temiz üretim), “bütünsel ve önleyici bir çevre stratejisinin ürün ve süreçlere sürekli olarak uygulanması ile insanlar ve çevre üzerindeki risklerin azaltılması” olarak tanımlanmaktadır. Eko-verimliliğin (temiz üretim) başlıca amacı daha az kaynak kullanarak ve daha az atık üreterek aynı işlevi yerine getiren ürün ve hizmetlerin sağlanmasıdır.

Bu doğrultuda İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) arasında imzalanan “işbirliği protokolü” ile “İzmir’de Eko-verimlilik (Temiz Üretim) Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi” Ekim 2011’de başlatıldı.

TTGV’nin yürüttüğü Proje ile eko-verimlilik (temiz üretim) konusundaki mevcut durum, kapasite, kaynak, yapılan çalışmalar ve ihtiyaçlar belirlenmiştir. Kavramın ve uygulamalarının İzmir’deki tüm taraflarca tam olarak anlaşılması amacıyla da bölgedeki ilgili uzmanlar için, enerji verimliliği konusunu da içerecek şekilde bir Eko-verimlilik (Temiz Üretim) Eğitimi planlandı.

Temiz üretim kavramının yanı sıra çevre ile ilgili güncel gelişme ve yaklaşımların, temiz üretim finansmanının, ulusal ve uluslararası alandaki mevcut durumunun ele alındığı, temiz üretime ilişkin yöntem ve tekniklerin aktarıldığı ve uzmanların bir firmadaki temiz üretim olanaklarını değerlendirdikleri uygulamalı eğitim, 2-5 Temmuz 2012 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. Eğitime kalkınma ajansları, danışmanlık şirketleri, sektörel kuruluşlar, üniversiteler ve kamudan 32 kişi katıldı ve katılımcılara eğitim sonunda sertifikaları verildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>