Kadınlar arasında en yaygın sağlık sorunlarından biri: Kansızlık

Türkiye’de kadınların yarısından fazlası kansızlık (anemi) problemi yaşıyor. Kadınlarda görülen kansızlığın en yaygın nedeni ise demir eksikliği. Demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık dünyada da en yaygın sorunlardan biri. Yaklaşık iki milyar insanı etkileyen bu sorun, sıklıkla gebe ve loğusa kadınlarda ve 6-24 aylık bebeklerde görülüyor.

Demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık, düşük doğum ağırlıkları, enfeksiyonlara karşı direncin azalması, zihinsel gelişimin yetersiz kalması, çalışma kapasitesinin azalması gibi sonuçlara yol açabiliyor. Yetersiz beslenme, bazı parazit ve bakteri enfeksiyonlarının demir rezervlerini tüketmesi gibi nedenlerden kaynaklanan kansızlık problemine azgelişmiş ülkelerde daha sık rastlanıyor.


Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre, kanda bulunan hemoglobin miktarı erişkin erkeklerde 13, kadınlarda 12 g/dL’nin altında olduğunda kansızlık probleminin olduğu kabul ediliyor. Çocuklarda ise, kansızlık teşhisi için, hemoglobin miktarının 6 ay ile 6 yaş arası 11 g/dL, 6-14 yaş arası 12 g/dL’nin altında olması gerekiyor.
Yorgunluk, uyku bozuklukları, tırnakların beyazlaması, göz kapağı aşağıya doğru çekildiğinde kırmızı olarak görünmesi gereken kısmın beyaz olması, nefes alma problemleri yaşanması ve cilt renginin kara-sarı bir hâl alması gibi belirtiler kansızlık probleminin habercisi.
Vücutta, dokulara oksijenin iletilmesinde önemli bir fonksiyon gören demir eksik olduğunda dokular yeterince beslenemiyor, buna bağlı olarak vücutta çeşiti problemler ortaya çıkıyor.
Kadınlarda adet dönemleri 3-4 günden fazla sürdüğünde ya da kanamanın şiddeti fazla olduğunda kansızlık problemi ortaya çıkabiliyor. Bu tür bir sorun yaşandığında bir kadın doğum uzmanına muayene olmak ve kansızlık sorunu olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor.

Gebelerde kansızlık problemine dikkat
Kadınlarda kansızlık problemine daha çok gebelik ve loğusalık döneminde rastlanıyor. Anne adayında varolan kansızlık problemi bebeğin düşük doğum ağırlığıyla dünyaya gelmesine ya da sakat doğumlara neden olabiliyor. Kansızlık problemi olan gebelerde düşük ve erken doğum riski de artıyor.

Kansızlığın nedenleri
Kansızlığın en sık rastlanan nedeni demir eksikliğidir. Ayrıca folik asit eksikliğine ve B-12 vitamini eksikliğine bağlı olarak da kansızlık oluşabilir.
Demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık, demirin yiyeceklerle az miktarda alınması ya da bazı nedenlerden dolayı vücuttaki emilimin az olmasından kaynaklanır. Ayrıca, ağır adet kanamaları ya da başka kronik kanamalar nedeniyle kansızlık oluşabilir.
Vücut, kandaki kırmızı hücreleri yapmak için folik aside ihtiyaç duyuyor. Folik asidin eksik olması durumunda kan hücresi üretimi azalıyor ve folik asit eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkıyor. Folik aside bağlı kansızlığın ishal, depresyon, dilin kırmızı ve şiş olması gibi belirtileri var.
Vücut, B-12 vitaminine kan hücrelerinin kemik iliğinde üretilmesi için ihtiyaç duyuyor. B-12 vitamini eksik olduğunda kan hücrelerinin yapımı da olumsuz etkileniyor ve kansızlık ortaya çıkıyor. B-12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlıkta, kilo kaybı, cildin kararması, depresyon, entelektüel yeteneklerin azalması gibi belirtiler gözleniyor.
İnsan vücudun günlük demir ihtiyacı 1-3 mg. Vücut, ter, dışkı, idrar ve dökülen hücrelerle her gün 1 mg. demir kaybediliyor. Bebeklerde, gebelerde, emziren annelerde ve ağır hastalarda demir gereksinimi artıyor.
Kırmızı et, karaciğer, balık, kuru üzüm ve yumurta sarısı demir açısından zengin gıdalar. Un, bazı ekmekler ve makarnalar da demir açısından zenginleştirilmiş olabiliyor. Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlarda diyetle alınacak demir miktarı yeterli olmadığı için dışarıdan bazı ilaçlarla demir desteği alınması gerekebiliyor. Aynı dönemde vücudun folik asit ihtiyacı da arttığı için dışarıdan folik asit içeren ilaçlar almak gerekebiliyor.
Kansızlık ülkemizde kadınlar arasında en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri. Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde kansızlık görülme oranı daha da artıyor. Gebelik ve emzirme döneminde kansızlık olup olmadığının hekim tarafından kontrol edilmesinde ve dışarıdan demir ve folik asit desteği alınıp alınmayacağı konusunda hekimden tavsiye alınmasında yarar var.

Folik asit içeren yiyecekler:
• Koyu yeşil yapraklı sebzeler
• Buğday ekmeği
• Az pişirilmiş fasulye ve bezelye
• Fındık
• Portakal ve greyfurt
• Karaciğer ve diğer sakatatlar
• Kümes hayvanları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>