Kadınların dikkat etmesi gereken hijyen kuralları

Modern kadının yaşamı iş ve ev arasında koşuşturmayla geçiyor. Bu hızlı tempo içinde beden sağlığı çoğu zaman ihmal ediliyor. İhmal edilen konuların başında gelen genital sağlık ve hijyen, kadınları, pedli ve tamponlu yaşamlarını gözden geçirmeye zorluyor.

Sağlıklı bir kadında genital organlar flora olarak adlandırılan birçok mikroorganizmayı içerirler. Bu mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara yol açıp üreme sağlığına zarar verebiliyor. Bu noktada genital temizlik önem kazanıyor.

Genital temizlik bazı inceliklere dikkat etmeyi gerektiriyor. Kadın yaşamına giren ve onun işini kolaylaştıran pek çok ürün genital hijyen açısından bir takım sorunları da beraberinde getirebiliyor. Örneğin tuvalet kağıtları. Bunlar kimi zaman tehdit oluşturabiliyor. Uzmanlar kokusuz ve renksiz tuvalet kağıtlarının daha sağlıklı olduğu konusunda hemfikirler. Tuvalet sonrası temizlik yapılırken mutlaka önden arkaya doğru yapılmalı ve temizlik yapıldıktan sonra da genital bölge mutlaka kurulanmalıdır. Pek çok kadının ortak şikayeti olan vajinal enfeksiyonların büyük bir bölümü, genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak ortaya çıkarlar. Bu nedenle, temizlik yapılırken, vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınarak, banyo yaptıktan sonra genital bölgenin iyice kurulanması gerekiyor. Enfeksiyonlar açısından ikinci büyük tehlike ise iç çamaşırlarıdır. İç çamaşırları sık değiştirmelidir. Pamuklu iç çamaşırları sentetik ve dantelden yapılmış iç çamaşırlarına göre daha sağlıklıdır.

Genital temizliğin özellikle önem kazandığı bir dönem de adet kanaması dönemidir. Çünkü kanlı ortam çok çeşitli bakterilerin üremesi için oldukça uygun bir zemin oluşturur. Hijyenik pedler ve tamponlar şehirli modern kadının bu konuda en büyük yardımcısı ama bazı durumlarda bu ped ve tamponlar, hastalık kaynağı olabiliyor.

Pedler sık sık değiştirilmeli

Adet kanaması, kadınların ergenlikten menopoza kadar yaşadıkları doğal bir olay.  Yapılan araştırmalar hiç doğum yapmamış bir kadının 12 yaşından ülkemizde ortalama menopoz yaşı olan 49 yaşına kadar 1 ila 8 yılını adet kanamalarıyla geçirdiğini gösteriyor. Bu hesaplama ile ortaya çıkan rakamlar adet döneminde uyulması gereken hijyenik kuralların ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Bu dönemde genital bakımın büyük bir kısmı kanama ve bunun sonuçlarına yönelik olmalıdır. Damar dışındaki kan, mikropların üremeleri için uygun bir ortamdır. Ayrıca parçalanan kan hücreleri ve özellikle adet kanıyla karışık olarak atılan ölmüş rahim içi hücreleri kötü bir koku oluştururlar. Bu nedenle adet kanaması süresince alınan önlemlerle kanın kokusu ve enfeksiyonlara zemin hazırlamasının önüne geçilmesi gerekiyor. Bunun için evde yapılmış veya hazır pedler, tamponlar kullanılır. Piyasada satılan pedlerin tümünün içinde kanı emen bir doku bulunur. Bunun üzeri bez veya dayanıklı kağıtla kaplanmıştır. Pedi giysiye tutturmak için ayrıca özel yapışkanlar bulunur.

Adet sırasında kullanılan pedler, temelde kanın vajina çevresindeki cildi tahriş etmesini ve giysileri kirletmesini önlemek için kullanılır. Vajinal tamponlar ise silindir şeklindedir. Uçlarında çıkarılmasını kolaylaştırmak üzere ip vardır ve emici maddelerden oluşturulmuşlardır.

Ped ve tampon kullanırken bunların temiz olmasına özel önem vermek gerekiyor. Ayrıca 4-6 saatte bir değiştirilmeleri de zorunludur. Aynı ped veya tamponun (özellikle vajinal tampon) kullanımına bağlı olarak vajina içinde bazı bakteriler ürerler ve bunların oluşturduğu toksinlerle, ciddi hatta bazen ölümcül hastalıklar (toksik şok) ortaya çıkabilir.

Bu nedenle bazı kronik hastalıkları engellemek veya cildin tahriş olmasını önlemek için uygun aralıklarla, ürünün üzerindeki uyarılara göre ped ve tamponları mutlaka değiştirmelisiniz.

Ped ve tamponların kirlenmiş olanları ise paket içerisinde bulunan kirli ped poşetlerine konulurak çöpe atılmalıdır. Çünkü bunlar kan yoluyla geçen bazı hastalıkların bulaşmasına yol açabilirler.

Aynı pedin uzun süre kullanılması kokuya da sebep olur. Çok az adet kanaması olduğu için pedler kirlenmese dahi onları belli aralıklarla mutlaka değiştirin.

Ayrıca belli bir cins ped kullandığınızda kaşıntı, kızarıklık ve yanma gibi problemler ortaya çıkıyorsa, farklı türden pedlere yönelmenizde yarar var. Deneyerek sizin için en uygununu bulabilirsiniz.

Adet döneminde banyo yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hatta küvete su doldurarak da yıkanabilirsiniz. Fakat yine de en uygun olanı ayakta duş almaktır. Adet döneminde kötü kokulardan arınmak için parfüm ve kolonya gibi ürünler kullanmanın da fazla yararı yoktur. Özellikle genital bölgeye ve yakınlarına kolonya ve parfüm sürmekten kaçınılmalıdır.

Toksik şok

‘Toksik Şok Sendromu’ ilk kez 1978 yılında tanımlanmış Staphilococcus aureus adı verilen bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Tamponun emiciliği çok fazla olan çeşitleri kullanıldığı ve değiştirilmediğinde bu sendrom görülebilir.

Adet dönemindeyseniz ve tampon kullanıyorsanız şu belirtileri gördüğünüzde, hemen  doktora görünmenizde yarar var:

• Aniden yükselen ve 39 dereceyi geçen ateş

• Baş ağrısı

• Düzenli kusma

• İshal

• Dalgınlık ve dağınıklık

• Güneş yanığında olduğu gibi sürekli kaşıntı.

• Boğaz ağrısı ve ağrıyan eklemler

• Tansiyon düşüklüğü.

Toksik şoku önlemek için neler yapmak gerekir?

• Özellikle emiciliği çok fakat kimyasal maddelerle dolu ped ve tamponlar yerine, emiciliği az fakat pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış ped ve tamponları tercih edin.

• Adet kanamanız azaldığı zaman tampon kullanmayın.

• Kanamanız çok olduğu için asla aynı anda iki tampon kullanmayın.

• Geceleri tampon kullanmayın.

• Tamponu yerleştirmeden önce ve sonra ellerinizi dikkatlice yıkayın.

• Hafif ara kanamalarda veya diğer akıntılarda hijyenik ped kullanın.

• Adet kanamanız sona erdiğinde son olarak yerleştirdiğiniz tamponu çıkarmayı unutmayın.

Sağlık ihmale gelmez, genital sağlık ise hiç ihmal kaldırmaz. Bedenimiz bizim, onu hiç kimse bizim kadar iyi bilemez. Onun isteklerine kulak vermeyi bilmeliyiz. Bedenle barışık bir yaşam, ruh sağlığının, mesleki ve toplumsal başarının da temelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>