Kafanız karışmasın! Organik, Ekolojik, Biyolojik, Doğal Ürün, İyi tarım Uygulamaları

Tüketicilerin kafasını karıştıran kavramları açıklamaya çalışalım.  Önce Organik, Biyolojik ve Ekolojik Ürün mevzuatta aynı şeyi ifade ettiğini belirtelim. Fakat Ekoloji camiası içerisinde bu kavramlar farklı anlamda kullanılıyor. Bu kullanım şekli tartışmaya açık ve netleşmemiştir.

Organik Ürün nedir?

Hiçbir kimyasal ilaç ve gübrenin kullanılmadığı Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) kullanılmadığı hormon vb yapay müdahalenin yapılmadığı üretim biçimini kullanarak üretilen ürüne “Organik ürün” denir.

Ekolojik Ürün nedir?

Ekolojik üretimde ise yukarıda sayılan tüm prensipleri uygulayan aynı zamanda az karbon salımı ve yaşayan canlılara saygı gösteren üretim teknikleri kullanır. Mesela Mersin’de üretilen bir sebzenin İstanbul’daki bir pazarda satılmak için yüzlerce kilometre yol yapması sebebiyle fosil yakıt tüketilmesi ekolojik anlayışa aykırı kabul ediliyor.

Biyolojik ürün nedir?

Aslına bakarsanız Organik = Biyolojik diyebiliriz. Fakat bazıları Ay konumu ve takvimi kullanılarak üretilen ve hasatı yapılan Organik ürüne bazıları Biyolojik Ürün ismi kullanıyor.

Yukarıda yer verdiğim kavramlar daha önce belirttiğim gibi mevzuatta yani yasa ve yönetmelikler açısından aynı şeyi ifade ediyor. Şimdi ise açıkça diğerlerinden farklı olan diğer kavramlara bakalım..

Doğal Ürün

Doğal Ürünün Organik üründen farlılığı bir sertifika kuruluşu tarafından denetimin yapılmamış olmasıdır. Yani “doğallık” belgelendirilmemiş sadece üreticinin yada satıcının beyanatına güvenmek zorunda olduğunuz durumdur.

İyi tarım uygulamaları

Burada uzatmadan anlatmak gerekirse yetiştirilen ürünlere atılan ilaç ve gübre miktarı kısıtlıdır. Gübre ve ilaçlamadan sonra belli bir miktar beklemek gerekir. Ürün yetiştirilmesi aşamasında gıdada tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları gözetilir. Ürünün nerede yetiştirildiği ve nereye satıldığı kayıt altındadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>