Kalbinizin sağlığı için yaşamınıza hareket katın

Kalp hastalığı ve inme, her yıl dünya çapında 17,5 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Oysa kalp hastalığı ve inmeye neden olan bazı risk faktörlerini kontrol altında tutarak hastalığı önlemek mümkün. Egzersiz noksanlığı, kalp hastalıklarının gelişme riskini bir buçuk katı oranında artıran en önemli risk faktörlerinden biri. Her yaştan, her sağlık durumundaki bireylerin egzersizin yararları hakkında bilgilendirilmesi ve fiziksel aktivitenin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi hastalıkların önlenmesi açısından son derece önemli.

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2008 yılının son aylarında “Yaşamın Her Alanında Fiziksel Aktivite” başlıklı bir kampanya başlattı. Kampanya, çeşitli yaş gruplarından ve obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarına sahip olan bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için fiziksel aktiviteyi artırmalarının önemine vurgu yapıyor. Kampanya kapsamında, üniversitelerin ilgili bölümleriyle de işbirliği yapılarak çeşitli broşür, afiş, DVD, internet sitesi gibi kaynaklar yoluyla bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Sözü edilen bilgilendirme çalışmalarında, sağlık, “bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal anlamda tam bir iyilik halinde olması” olarak tanımlanıyor. Fiziksel aktivitenin bireyin sağlığına hem bedensel, hem de ruhsal ve sosyal olarak olumlu etkide bulunacağı belirtiliyor.

Verilen bilgilere göre; haftada düzenli olarak 3-4 kez yapılan, 30-60 dakikalık orta şiddette bir fiziksel aktivite sağlığımız üzerinde olumlu etkilerde bulunmaya yetiyor. Kalp hastalıkları, diyabet gibi rahatsızlıkları olan bireylerin fiziksel aktivite programı yapmadan önce doktorlarına danışmaları ve bir fizyoterapistten yardım almaları öneriliyor. Düzenli fiziksel aktivite yapılması kalp ve beyin fonksiyonlarını düzenlemenin yanısıra bazı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde de son derece yararlı.

Gün içerisinde en az 30 dakika hızlı bir tempoda yürüyüş yapmak sağlıklı yaşam için yeterli olabilir. Fiziksel aktiviteyi bir yaşam biçimi olarak benimsemek ve hareketli bir yaşam tarzı sürdürmek ileride karşılaşılabilecek pek çok rahatsızlığı önlemek açısından faydalı.

Kalp ve damar hastalıkları ve egzersiz

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı bilgilendirme sitesinde (http://www.beslenme.saglik.gov.tr) egzersizin kalp ve damar hastalıklarına sahip olanlar için ne gibi yararları olacağı şöyle belirtilmiş:

• Plak oluşumunu azaltır ve durdurur.

• Kalbe giden kan miktarı artar.

• İyi kolesterol miktarını arttırır.

• Kan basıncını azaltır.

• Vücut kompozisyonu düzelir.

• Solunum sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

• Kilo verilmesini sağlar.

• Sağlığınızı iyileştirir.

• Kan şekerinizin düzenlenmesini sağlar.

Egzersiz uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken konular söyle sıralanıyor:

• Önce ısınma hareketleri yapılmalıdır.

• Esneklik egzersizleri yapılmalıdır.

• Egzersiz sırasında kalp atım hızı izlenmelidir.

• Grup halinde aktivite yapılabilir.

• Egzersiz sonunda aktivite düzeyi yavaş yavaş azaltılmalıdır.

• Egzersiz sırasında nefes tutulmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Yüksek şiddette egzersizin kalp sorunu ve kas yaralanmaları riskini artıracağını unutmamak gerekiyor. Kalp rahatsızlığı olanlara yük kaldırma egzersizleri de önerilmiyor. Yaşı ileri ve fiziksel uygunluk seviyesi yeterli olmayan hastaların fiziksel egzersiz programını daha düşük seviyelerden başlayarak yavaş yavaş artırmaları gerekiyor. Fiziksel olarak uygun durumda olmayanların her gün ya da haftada en az 4-5 kez, en az yarım saat boyunca, yürüyüş, dans, bisiklete binmek, gibi hafif egzersizleri yapması yeterli olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>