Kanserin çaresi: Doğru beslenme

Aldığınız gıdalara dikkat ederek kanserden kaçınabilirsiniz. Dünyada en çok satan kitap listelerinde kanserin nasıl önleneceğine dair kitaplar ön sıralarda yer alıyor. Dr. Bob Arnot’un yaptığı araştırmaların yer aldığı kitapta; ızgara et, kızarmış patates, fast food vb. gıdaların kansere yakalanma riskini arttırdığı söyleniyor. Kitaba göre en sağlıklı beslenme, sebze ve meyvenin ağırlıklı olduğu düşük yağlı gıdaları kapsıyor. Ton balığı, karnıbahar, brokoli, domates, turp, sarımsak, haşlanmış patates ve taze sıkılmış meyve suları…

Uzmanlar ABD’lilerin dünyanın diğer bölgelerindeki insanlara göre 5 kat daha fazla bağırsak, prostat ve göğüs kanserine yakalanmasını fast food tarzı beslenmeye bağlıyorlar.

Kanseri yenmenin yolu düşük yağ oranlı sebze ve meyve rejiminden geçiyor. Sebze ve meyveler tümörü parçalayan anti toksidanlarla yüklü “C, E vitaminleri” ile “beta karoten” DNA’nın parçalanmasını engelliyor. Üzüm ise “resveratrol” içeriyor. Bu maddenin farelerde deri kanserini yüzde 88 oranında azalttığı gözlemlendi. Yeşil çayda ise “polifenol” adlı kanseri yok eden moleküller var. Domatese kırmızı renk veren de “likopen” maddesi, pişmiş domateste bulunuyor ve vücut bu pigmenti kullanıyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan 48 bin kişiyi kapsayan bir araştırmada, günde 10 kez domates yiyen hastalarda prostat kanseri riskinin yarı yarıya azaldığı gözlendi.

Öğünlerinizde sebze ve meyveye daha çok yer verirseniz, düzenli egzersiz yapar ve kilolarınıza dikkat ederseniz vücudunuzda tümör oluşma olasılığı yüzde 30 ila 40 oranında azalıyor. Bu da dünya çapında her yıl 34 milyon daha az kanser vakası görülmesi demek. Diyet ve yaşam tarzına dikkat etmek en çok görülen 4 kanser türü olan prostat, göğüs, bağırsak ve akciğer kanserini önlemede büyük bir etken.

Kanser ve beslenme hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için daha önce yayınlamış olduğumuz kanser ve beslenme dosyasına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz:

http://www.dogalyasamrehberi.com/index.php/kanser_ve_beslenme.html

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>