Karanfil

Karanfil, diş ağrısını dindirmesi ya da elma, ayva kompostosuna lezzet katması için kullanılan bir bitkidir. Küçük kapsüller halindeki karanfil, saksılarda yetiştirilebilir. Bu bitkiyi, kırmızı çiçekler açan karanfille karıştırmamak gerekir. Baharat olarak kullanılan karanfil, mersin bitkisiyle akraba olup Hindistan ve Endonezya’da yetişen, kışları yapraklarını dökmeyen bir ağacın tomurcuklarıdır.

Karanfil deyince kadınlar için hamile kalmayı kolaylaştırdığına dair söylentiler akla gelir. Bu tür söylentiler olmasaydı, şifalı bitkilerin halk arasında sıklıkla kullanımından söz edemezdik belki de.

Syzygium aromaticum ağacından elde edilen karanfil baharatı ilk kez Endonezya’daki Moluk adalarında bulunmuştur. Ağacın özelliği her mevsim yeşil ve yaklaşık 10 m. uzunluğunda olmasıdır. Karanfil çiçeklerine ise karanfil baharatı (Syzygium aromaticum) ağacına benzeyen kokusu yüzünden aynı ad verilmiştir.

Karanfil çok kuvvetli bir mikrop kırıcı olduğundan besinlerin mide ve bağırsakta kokuşup gaz yapmasını önledikten başka, mideyi çalıştırır, iştah açar, sindirimi kolaylaştırır. Etli yemeklerin bozulmasını önler, en inatçı ishalleri bile geçirir. Ayrıca mantar hastalıklarına karşı da etkilidir.

Karanfilin bir başka özelliği de sinirleri kuvvetlendirmesi zihin yorgunluğunu gidermesi, çarpıntıları zamanla önlemesidir. Bu arada hafızayı da güçlendirir, sinirsel baş ağrılarını da geçirir. Çok yakıcı olduğundan ancak toz halinde alınmalıdır. Keskin bir tad ve kokusu ile mutfaklarda kullanım alanı bulan karanfil, ayrıca şekerlemelerde de kullanılır.

Cinsel konularda etkili olan karanfilin uterusu güçlendirerek doğuma da yardım ettiği iddia edilmektedir. Ayrıca, kadında olsun, erkekte olsun, cinsel arzuları kuvvetlendirir.
Karanfilin çok eskiden beri bol idrar söktürdüğü, birikmiş olan suların dışarı atılmasını sağladığı bilinmektedir. Ayrıca damla hastalığına da iyi gelir. İnsanları salgın hastalıklara karşı korumanın haricinde, hastalara bakan kimseleri de mikroplardan korur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>