Kazdağı Milli Parkı

Kazdağları geniş bir alana yayılan bir dağ silsilesidir. Bu silsilenin bir bölümü (Kazdağı’nın güney yüzü, Zeytinli Çayı’ndan Altınoluk’un batı sınırlarına kadar olan kısım ve buralardan zirveye kadar olan yükseklikler) 1993 yılında milli park olarak ilan edildi.

Kazdağları gerek bitki örtüsü (flora) gerek hayvan çeşitliliği (fauna) açısından zengin bir bölgedir. Yalnızca bu bölgede yaşayan (endemik) pek çok bitki çeşidi ve zengin bir hayvan çeşitliliği mevcuttur. Doğudan batıya doğru uzanan dağ silsilesini kuzey-güney doğrultusunda bölen pek çok vadi ve kanyon bulunur. Bu coğrafi yapı farklı iklimsel koşulları da beraberinde getirir. Bu zenginlik bitki ve hayvan çeşitliliğinin bol olmasına yol açar.

Kazdağlarında yaklaşık 100 bitki ailesine ait olan 800 türün yaşadığı saptanmıştır. Ancak saptanamayanlarla birlikte yaklaşık 1000 çeşit bitki türünün varolduğu düşünülmektedir. Yalnızca Kazdağlarında bulunan 26 çeşit endemik bitki vardır. Ayrıca, Türkiye genelinde endemik olan ve Kazdağlarında da bulunan 58 bitki türü de vardır.

Milli park alanı içerisinde avlanma yasak olduğu için hayvan çeşitliliği de oldukça zengindir. Ayı, domuz, sırtlan, yaban kedisi, vaşak, karakulak, çakal, kurt, tilki, porsuk, kaya sansarı, ağaç sansarı, gelincik, geyik, karaca, tavşan, sincap ve kirpi Kazdağlarında bulunan hayvan çeşitleri içerisinde öncelikle sayılacak türler içerisindedir. Kazdağları ayrıca zengin bir kuş çeşitliliğini barındırmaktadır.

Kazdağlarının güney yüzünde kızılçam ve karaçamdan oluşan kurak iklim tipi ormanlar bulunur. Zirveye yakın kesimlerdeyse göknar, kayın, sapsız meşe, Macar meşesi gibi nemli iklimde yaşayan ağaçlardan oluşan ormanlar bulunur.

Kazdağları milli park alanı içerisinde çeşitli zorluk derecelerinde pek çok yürüyüş parkuru bulunur. Ayrıca Pınarbaşı, Hasanboğuldu ve Talimalanı mesire alanları bulunmaktadır. Kazdağları ve çevresinde pek çok otel, pansiyon vb. konaklama merkezi de bulunmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>