Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'ne dikkat

Son yıllarda ülkemizde görülmeye başlanan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı can almaya devam ediyor. Bahar aylarının gelişiyle birlikte KKKA hastalığının görülme riski de artıyor. Etkeni kenelerden bulaşan bir virüs olan KKKA bir enfeksiyon hastalığı. İklim, bitki örtüsü, yabani hayvanların sayısındaki değişiklikler gibi doğal denge değişimlerinin yaşandığı bölgelerde ortaya çıkan bir hastalık olan KKKA’nın yayılmasına neden olan kene türünün de yaban hayatı ile yakından ilişkisi var. Sağlık Bakanlığı’nın bildirdiğine göre hastalık insanların yaban hayatı ile iç içe yaşadığı bölgelerde daha yoğun olarak görülüyor. Hastalığın yayılmasına neden olan kene türü kurak ve yarı kurak bozkır iklimini sevdiği için hastalık daha çok bozkır bölgelerinde yayılıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde (www.saglik.gov.tr)  hastalık hakkında halk ve sağlık çalışanları için ayrı ayrı hazırlanmış bölümlerde ayrıntılı bilgi içeren dokümanlar, broşür ve afişler mevcut. Halkı bilgilendirmek için hazırlanan broşürde hastalıktan korunmak için alınacak kişisel önlemler şöyle açıklanıyor:

• Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmeli ve açık renkli elbiseler tercih edilmeli.

• Kenelerin vücuda girebileceği açıklıklar kapatılmalı. (Pantolon paçalarının çorap içine konması, çizme giyilmesi vb.)

• Kırsal alanlara gidildiğinde vücudun açıkta kalan kısımlarına repellent olarak bilinen böcek kovucu maddeler sürülmeli. Bu maddeler birkaç saat boyunca kenelerin yaklaşmasını engeller.

• Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa bir pens ya da cımbızla, kenenin deriye yapıştığı yerden tutulup sağa sola oynatılarak çivi çıkarır gibi çıkarılmalı. Kenenin yapıştığı yere tentürdiyot gibi antiseptik maddeler sürülmeli. Kene vücuttan ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski o kadar azalır.

• Vücuttan kene çıkarıldıktan sonra 10 gün boyunca ani başlayan ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, bulantı ve kusma gibi şikayetler görülürse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.

• Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmeli.

• Kene vücuda yapışmış haldeyken öldürülmemeli ve patlatılmamalı.

• Keneleri vücuttan uzaklaştırmak için üzerine sigara basılmamalı veya kolonya, gazyağı gibi maddeler dökülmemeli.

• İnsanların veya hayvanların kanlarına korumasız olarak temas edilmemeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>