Doğa-Ekoloji

Ekolojik tarım nedir?

organic

Ekolojik (Organik, Biyolojik) tarım yüksek girdi kullanımına dayalı endüstriyel tarımın insan sağlığı, ekonomi ve çevre açısından ortaya çıkardığı olumsuz sonuçların karşısında alternatif olarak ortaya çıkmış bir tarım sistemidir. Kaynakların en iyi şekilde kullanımına dayanarak yanlış uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi korumayı amaçlayan ekolojik tarım sisteminde, sentetik kimyasal gübrelerin, ilaçların ve hormonların kullanımı yasaklanmıştır. Toprak verimliliği, hastalık ve zararlılardan korunmada uygun ...

Devamını Oku »

İstanbul’un ikinci “Tohum Takas Şenliği” Mayıs’ta

2

Şile Belediyesi’nin ev sahipliğinde Ekolojik Üreticiler Derneği, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, Kabakoz Köyü Dayanışma Derneği ve Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği işbirliğiyle 26 Mayıs 2013 Pazar günü yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etme amacıyla Şile, Kabakoz Köyü’nde Tohum Takas Şenliği düzenlenecek.

Devamını Oku »

Bodrum’da tohumlar gelecek nesillere aktarılıyor

afi-a3-son

Ekolojik Üreticiler Derneği, Dereköy Doğasevenler Derneği ve Dereköy Muhtarlığı tarafından 17. Şubat Pazar günü, Bodrum Dereköy Köy meydanında yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etme amacıyla Bodrum Tohum Takası Şenliği düzenlenecek. Şenlik başta Bodrum Belediye’si olmak üzere Maviyol Girişimi Platformu, Bizim Bostan, Çatalada Derneği, Bodfad ve Deniz Ev’in Bostanı gibi pek çok yerel örgüt tarafından katkı sağlanmıştır.

Devamını Oku »

Geri dönüşüm atölyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi bünyesinde bulunan geri dönüşüm atölyesi’nde günlük hayatta kullanım ömürlerini bitirmiş birçok ev eşyası, sanatkâr ellerde yeniden hayat buluyor.

Devamını Oku »

Haftanın ekoloji gündemi (Eylül-2)

Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin çoğunun kansere yakalandığı belirlendi.Fransız bilimadamlarının 2 sene süren araştırmasında, genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha genç öldüğü ve daha sık kansere yakalandığı görüldü.

Devamını Oku »

Toksik -olmayan- oyuncaklar (3)

Doğal alternatifler hem daha güzel hem daha eğlencelidir ve çöp tenekesine veya geri dönüşüm kutularına atılma ihtimalleri daha azdır. Hem çocuklar hem de çevre için sağlıklı oyuncak alternatifl erinden bazıları şunlardır:

Devamını Oku »