Doğadaki Şifa

Buğday çimi

wheatgrass2

Çocuklarımızın sağlıklı gelişimine destek olmak, sağlığımızda iyileşme hissetmek için, günde bir kez 30 ml (yaklaşık 3 çorba kaşığı) taze sıkılmış buğday çimi suyu, en az 1 karışık taze meyve (yaklaşık 250 ml) ve 1 karışık taze yeşil sebze suyunu (yaklaşık 400 ml) besin değerleri kaybolmadan sıkılmış bir şekilde, bekletmeden ve mümkünse posasıyla birlikte içmeniz sağlıklı olmanız için oldukça önemli.

Devamını Oku »

Güzel bir cilt için bitkisel öneri

beautiful-skin

Doğal ve güzel bir cilt için, kırmızı kuru üzüm çörekotu yağında bekletilip hergün bir yemek kaşığı tüketin. Veya kırmızı kuru üzüm ile çörekotu tohumları birlikte çiğnenerek tüketin; böylece ağızda ferahlatıcı bir tad ve koku da kalır.

Devamını Oku »

Yasemin

Yaseminin çiçekleri faydalı özellikleri nedeniyle çay olarak demlenerek kullanılır, ayrıca çiçeklerden elde edilen yağ parfümeri sanayiinin bolca ihtiyaç duyduğu maddelerden biridir.

Devamını Oku »

Ihlamur

Ihlamur, eski zamanlardan bu yana sağlığa faydaları olduğu bilinen ve sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Büyük yapraklı ıhlamur, küçük yapraklı ıhlamur, Kafkas ıhlamuru, gümüşi ıhlamur vb. türlerden elde edilen çiçek ve yapraklar çay gibi demlenerek kullanılır.

Devamını Oku »

Adaçayı

Adaçayı, en eski çağlardan beri tedavi alanında kullanılan bitkilerden biridir. Anadolu'da yaklaşık 90 çeşit adaçayı bulunur. Tıbbi yararları nedeniyle kullanılan adaçayı çeşidi 'tıbbi adaçayı' diye bilinen, bilimsel adı 'Salvia officinalis L.' olan adaçayı çeşididir.

Devamını Oku »

Tansiyonun doğal çaresi: Sarımsak

Türk mutfağının en vazgeçilmez tatlarından biri de sarımsaktır. Sarımsağın o ünlü kokusu ve lezzeti içerdiği kükürtlü ve uçucu bir yağdan kaynaklanıyor. Bileşiminde bunun yanısıra protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B ve C vitaminleri var. İşte tüm bu nedenlerden dolayı sarımsak sağlık açısından vazgeçilmez bir bitki.

Devamını Oku »

Evrenin ilacı: Zencefil

Zencefilin Sanskirtçe adı olan Sringavera “evrenin ilacı” anlamına gelir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bu bitkinin, Türk tedavi geleneklerinde de önemli bir yeri vardır.

Devamını Oku »

Doğal yatıştırıcı: Kekik

Mutfaklarımızda en sık kullanılan baharatlardan biri de kekiktir. Dağlık yerlerde yetişen bu bitkiye ülkemizde oldukça sık rastlanıyor. Piyasada mercanköşk, güveyotu gibi kekiğe benzer farklı türler de satılabiliyor.

Devamını Oku »