Doğal Mutfak

İşlenmemiş gıdaları tercih edin

91762294

Gıdalar işlemden geçince besin değerlerini ve bize sunabilecekleri hayat enerjilerinin bir kısmını kaybeder. Örneğin 45 °C üzerinde işlem görmüş gıdalar proteinlerinin yaklaşık %50’sini, vitaminlerinin yaklaşık %85’ini ve enzimlerinin %100’ünü kaybeder. Bağışıklığa ve sindirime yardımcı olan mikroorganizmaların aktiflikleri kaybolur.

Devamını Oku »

Kararan fincanlar için…

image

Fincanlarınız sararıyor… Bunun sebebi içinde yağ barındıran kahve. Birçok evde sararan fincanlar için çamaşır suyu kullanılıyor. Bu yöntem iyi durulasanız dahi sizin ellerinizi değdirdiğiniz ve soluduğunuz için sağlık açısından oldukça sakıncalı.

Devamını Oku »

Ekmek kutusu

image

Son zamanlarda pek çok evde kullanılmaz oldu fakat oldukça nostaljik ve güzeldir ekmek kutuları. Sizde benim gibi hala ekmek kutusu kullanıyorsanız arada sırada kutunun içini sirkeli suyla silin.

Devamını Oku »

Mutfağınızdan "Çörekotu"nu eksik etmeyin

Faydası saymakla bitmeyen Çörekotunu mutfağınızdan eksik etmeyin. Özellikle allerjik rahatsızlığı olanlara yaşantılarını daha kolaylaştıracak bir unsur olan çörekotunu mutfağınızda çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Birkaç örnek sıralayalım;

Devamını Oku »

Yoğurt nasıl yapılır?

doğalyaşamrehberi.com sitesi iletişim kısmından son dönemde "yoğurt nasıl mayalanır?" sorusu geliyor. Yoğurt mayalamak için makine alanlar bunun sağlıklı olup olmadığını soruyorlar. Şöyle cevaplayalım... Türkler yüzlerce yıldır yoğurt mayalıyor fakat yoğurt makinesinin tarihi 10 yılı geçmez... Makine kullanmadan yoğurt nasıl yapılır? anlatalım.

Devamını Oku »