Doğal Yaşam

Buğday çimi

wheatgrass2

Çocuklarımızın sağlıklı gelişimine destek olmak, sağlığımızda iyileşme hissetmek için, günde bir kez 30 ml (yaklaşık 3 çorba kaşığı) taze sıkılmış buğday çimi suyu, en az 1 karışık taze meyve (yaklaşık 250 ml) ve 1 karışık taze yeşil sebze suyunu (yaklaşık 400 ml) besin değerleri kaybolmadan sıkılmış bir şekilde, bekletmeden ve mümkünse posasıyla birlikte içmeniz sağlıklı olmanız için oldukça önemli.

Devamını Oku »

İşlenmemiş gıdaları tercih edin

91762294

Gıdalar işlemden geçince besin değerlerini ve bize sunabilecekleri hayat enerjilerinin bir kısmını kaybeder. Örneğin 45 °C üzerinde işlem görmüş gıdalar proteinlerinin yaklaşık %50’sini, vitaminlerinin yaklaşık %85’ini ve enzimlerinin %100’ünü kaybeder. Bağışıklığa ve sindirime yardımcı olan mikroorganizmaların aktiflikleri kaybolur.

Devamını Oku »

Toksik oyuncaklar (2)

Ebeveynler, dikkatli alışveriş yaparak bu tür problemlerden kaçınabileceklerini düşünebilirler, fakat ticaret dünyasının yöntemleri dikkatli ebeveynlerin de düşmanıdır. Sorumlu tüketimi yaygınlaştırmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan Center for a New American Dream tarafından yapılan bir araştırmaya katılan ebeveynlerin neredeyse yarısı, çocuklarının 5 yaşına geldiklerinde ürünleri marka ismiyle talep etmeye başladığını belirtmiştir. 2-17 yaşlarındaki çocukların ebeveynlerinin %87’si, çocukları hedefl eyen reklam ve pazarlama faaliyetlerinin çocukları fazla maddeci yaptığını düşünmektedir.

Devamını Oku »

Bildiklerinizi unutun. Kolesterol nedir? (5)

Prof.Dr. Mary Enig, karaciğerimizin ve diğer bazı dokularımızın aşırı kolesterol üretmelerinin nedenini ‘polissuçlu örneği’ ile açıklamaktadır. (13) Vücuttaki hücreler sürekli yıpranmakta ve zamanla yer değiştirmektedir. Fizikî ve psişik stresler, yaşlanma, besin değeri düşük-işlenmiş gıdaların sürekli tüketilmesi, aşırı kilo alımı veya aşırı kilo kaybı, sigara-alkol-kafein bağımlılığı, düzensiz ve yetersiz uyku, hareketsiz yaşama, uzun süre eksersiz yapmama veya aniden ağır eksersiz programına başlama.. gibi faktörler, atardamarlarımız da dahil birçok vücut dokusunda yıpranmayı ve serbest radikal aktivitesini arttırmaktadır. Kolesterol ...

Devamını Oku »

Bildiklerinizi unutun. Kolesterol nedir? (4)

Kolesterolü yüksek yiyecekler hayvansal kaynaklıdır. Bunu daha kolay açıklayabilmek için egzersiz ve beslenme uzmanı Paul Chek’in ‘bir çift göz’ kuralını kullanabiliriz. (10) Eğer yediğiniz besin gözleri olan bir varlıktan geliyorsa kolesterole sahip demektir. Sığır, hindi, tavuk, balık, hatta karides bile bir çift göze sahiptir.

Devamını Oku »

Bildiklerinizi unutun. Kolesterol nedir? (3)

Kolesterol teorisini teste tabi tutan, Kaliforniya Üniversitesinden Dr. Alfi n- Slater, Kyoto’da yapılan Uluslararası Beslenme Kongresi’nde, “herkes gibi biz de kolesterol içeren gıdalarla beslenildiğinde kolesterol sahibi olunacağına inanmıştık; kolesterol içeriği yüksek olan yumurta günlük diyete eklendiğinde kolesterol seviyesi değişikliğinin hiç araştırılmadığını gördük” demiştir. (5) Bu deneyde, 8 hafta süreyle, kolesterol seviyeleri normal ve sağlıklı 50 kişilik grubun yarısına günlük diyetlerinde tükettikleri kolesterolden zengin yiyeceklerden ayrı olarak- günde 2 yumurta; diğer yarısına ise ilk 4 ...

Devamını Oku »

"Ekolojik Sosyal Girişimcilik" yaz okulu başlıyor

Buğday Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde  Ekolojik Sosyal Girişimcilik başlıklı bir yaz okulu düzenliyor. “Ekonomi,Tarım, Turizm ve İnsan Yerleşimlerinde Ekolojik Yaklaşımlar Üzerine” alt başlığı taşıyan, 11-17 Ağustos 2012 tarihlerinde düzenlenecek dersin koordinatörlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesinden Yrd.DoçDr.Alper Akyüz ve Buğday Ekolojik Yaşam Derneğinden Güneşin Aydemir tarafından yürütülüyor.

Devamını Oku »