Köpek bakım rehberi

Köpekler, hayatınıza renk getirir ama sizden çok önemli bir şey beklerler: Zaman. Ona zaman ayırabilecek misiniz? Eğer suyunu, yemeğini veririm, bununla yetinsin diyorsanız, iyi bir köpek sahibi olamayacağınızı üzülerek söylemek gerek. Çünkü günde en az iki saat onunla ilgilenmeli, onu gezdirmeli ve onunla oynamalısınız. Köpekler ile insanlar arasındaki o asırlardır süren duygusal bağ da bu mirasın eseri değil mi?

Hangi cins köpek bakmalı

Köpek bakmaya kadar verdiyeniz; meşakkatli ama bir o kadar da zevkli ve dost canlısı bir dostla geçireceğiniz yeni bir yaşama adım atıyorsunuz demektir. Köpekli bir yaşamda kararlıysanız, öncelikle hangi ırka mensup bir köpek istediğinize karar vermelisiniz. Danua, Saint Bernar gibi büyük ırkları mı, Alman kurt köpeği, Doberman, Rotweiller gibi orta boy ırkları mı, yoksa Terier, Kaniş, Pekinese gibi küçük ırkları mı tercih edeceğiniz önemli. Tabii ırk seçimini yaparken, köpeklerin karakteristik özelliklerini de düşünmelisiniz. Agresif ve saldırgan köpekleri seviyorsanız, uysal bir köpek sizi mutlu etmez.

Köpeğin cinsi ve karakterinden çok bir canlıyla arkadaşlık etmek, onunla yaşamı paylaşmak amacındaysanız sokak köpeklerini evlat edinmeyi ya da barınaklardan alacağınız bir köpeğe bakmayı tercih etmeniz. Bu davranış, bir hayvan satış yerinden köpek almaktan çok daha yerinde olacaktır. Böylece hayvan sevgisinin ticarileşmesine, hayvanların hayvan satış merkezlerinde uzun süre vitrine konulup yalnız bırakılarak eziyet görmesine de ortak olmamış olursunuz.

Eviniz köpek bakmak için uygun mu?

Bir köpeği evinize almadan önce, önemli bir nokta da onu nerede besleyeceğinizdir. Uzmanlar; köpek beslenecek en uygun yerin bahçe olduğunu hatırlatıyor. Ama evde, terasta ya da işyerinde bir köpeğim olsun diyorsanız, birtakım uyarılar yapmakta yarar var. Köpeğin tuvalet problemi, tüy problemi, koku problemi ilk akla gelenler. Ama tabii ki her şeyin bir kolayı var. Tuvalet problemini, eğitimini vererek aşabilirsiniz; tüy dökme problemi ancak zaman içinde düzenli bakım ile giderilebilir; koku problemi ise yıkama yoluyla minimize edilebilecek bir dert.

Köpek bakmak doğal olarak sadece manevi değil, maddi bedelleri göze almak anlamına geliyor. Köpeğinize nispeten ekonomik bir fiyatla kavuşmuş olsanız bile, bakım ve ihtiyaç malzemeleri, sağlık giderleri, mama masrafı ve istiyorsanız yaşına göre eğitim için birtakım bedelleri gözden çıkarmaya hazır olun.

Köpekle ilk günler nasıl geçirilmeli

Köpeğinize bir isim verin ve onu bu ismiyle ev halkına tanıştırın. Tanışma faslından önce, barınağı için son hazırlıkları tamamlamaya başlayın. Köpeğinizin kendine ait yatacağı bir yer olmalıdır ve bu yer, mümkünse beton olmamalıdır. Evde ise bir paspas ya da köpekler için satılan bir uyku yeri, kapalı bir terasta ise yine altına serebileceğiniz bir örtü ya da tahta bir panel olmasına dikkat edin. Köpeğiniz bahçede ya da açık bir terasta kalacaksa, bir kulübeye ihtiyacınız olacaktır.

Köpeğe ait bir adet yemek ve bir adet su kabı edinin. İkisinin de çelikten olması tercih edilir. Bu kapların dışında bir şeyler yemesini ve içmesini engelleyin.

Kendinize bundan sonra sıkça görüşebileceğiniz sabit bir veteriner edinin. Köpeğinizi kliniğe kaydettirin ve aşı programını hemen alın. Gerekiyorsa ilk aşılarını da yaptırın.

Tasma, sevk kayışı vb. gerekli olan malzemeleri edinin. İlk etapta kapsamlı bir malzeme gerekmeyecektir ama gerekenleri edinmeniz, onun ilerideki hareketleri açısından olumludur.

Köpeğin beslenmesi

İlk olarak, siz nasıl yemekleri pişirerek yiyorsanız köpeğinize de pişmemiş bir yiyecek vermemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Çünkü sizin yediğiniz çiğ yemeklerden size ne kadar hastalık bulaşma riski varsa ona da aynı şekilde hastalık bulaşma riski var.

Yavru köpekler: İlk 45 gün en güzel besin olan anne sütüyle beslenmelidir. Bundan sonra diğer gıdalarla beslemeye geçebilirsiniz. Yavru köpeklerin günde 3 defa beslenmeleri gerekir. Eğer profesyonel bir mama kullanıyorsanız, köpeğinizin dahil olduğu gruba göre (küçük, orta, büyük boy) veteriner hekiminizin tavsiye edeceği gramajda mama yeterli olacaktır. Bunun dışında köpeğe hazır mama dışındaki gıdalarla takviye yapmanız onun için iyi olacaktır. Yoğurt, peynir, haşlanmış yumurta (kabukları ile iyice ezilerek), sulandırılmış süt, haşlanmış pirinç gibi gıdaları verebilirsiniz. Köpekler sizin yemeklerinizden kalanları, örneğin içine ekmek doğrayacağınız herhangi bir yemeğin suyunu da zevkle yiyeceklerdir. Bu tür gıdalar köpeğin yemeklerinin çeşitlendirilmesi ve hazır mama dışındaki gıdaları yemeye alışması için yararlı olacaktır. Unutmayın, fast food tarzı beslenme sizin için hangi sakıncaları içeriyorsa, köpekler için de hazır mamalar benzer sakıncalar içerebilir. Bu nedenle mama seçimine ve yemeklerin çeşitlendirilmesine dikkat etmenizde yarar var.

Genç köpekler: Bu sınıfa 6-12 aylık köpekler girer. Onlar için de veterinerlerde ve köpek çiftliklerinde satılan profesyonel mamalar kullanılabilir. Ama bunların yanına yukarıda sözünü ettiğimiz takviyeler ve ev yemekleri de eklenebilir. Bu dönemde öğün, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defaya düşürülür.

Yetişkin köpekler: 12 aylıktan sonraki köpekler bu gruba girer. Bu dönemden itibaren köpeğin öğün sayısı günde bire indirilebilir. Kendiniz için uygun olan ve köpeğinizin tuvalet ihtiyacını giderebileceği bir saatin seçilmesi en uygunu olacaktır. Yemek saati değişmemeli, her gün aynı saatte verilmelidir. Hazır mamaların yanı sıra her türlü yemek verebilirsiniz. Önemli olan sıhhi ve pişmiş olmasıdır.

Köpeğin eğitimi

Köpek eğitmek isteyen herkes en başta köpek sevmek zorundadır. İkinci sırada sabır gelir ki, eğitilen canlının sizin ne söylediğinizi, neye kızdığınızı, nasıl mutlu olduğunuzu anlamaktan uzak olduğunu akılda tutmanız gerekir. Bu da sonsuz sabrı zorunlu hale getirecektir. Bir köpeğe bir şey öğretilecek ise onun nasıl öğretilmesi gerektiği bilmek, izlenecek yollarda deneyimli olmak şarttır. Eğer bu konuda hiçbir bilginiz yoksa köpeğinize özel olarak bir şey öğretmeye çalışmayın. Köpek eğiten kişinin, problem çözme yeteneğine sahip olması da zaman kazandırıcı bir meziyettir. Köpeğinizin bir hareketi doğru yapmasının ardından mutlaka onun bu hareketini bir ödül ile pekiştirmeniz, yanlış yaptığında da cezalandırmanız gerekir. Ödül; mama, sevgi veya oyuncak olabilir. Ceza ise sert bir “hayır” ya da eğitim tasmasını sert bir şekilde çekmek şeklinde gerçekleştirilebilir. Köpeğinizin eğitimini her yerde yapabilirsiniz. Ama ilk aşamada köpeğinizle başbaşa kalabileceğiniz sakin bir yer, iletişimin kalitesi ve köpeğinizin dikkatini size vermesi açısından önemli olacaktır.

Tuvalet eğitimi

Köpeğin tuvalet eğitimine ilk alındığı günden başlanmalıdır. İlk olarak köpeğin tuvaletini nereye yapması gerektiğine karar vermelisiniz. Eğitime başlamadan önce, köpeğin bir sonraki tuvaletini gene daha önce yaptığı bir yere yapma ilkesinden hareket ederek ev içerisine herhangi bir yere tuvalet yapıp yapmadığına bakarak başlamasınız. Eğer köpek, ev içinde herhangi bir yere tuvalet yapmamış ise sorun yok demektir, eğitime başlayabilirsiniz. Ama eğer tuvaletini ev içinde bir yerlere yapmışsa öncelikle yapmanız gereken bu yerlerin koku ve pislik kalmayacak şekilde temizlenmesidir. Koku kaldığı taktirde, eğitimin bir anlamı kalmayacak ve köpek koku olan yere tekrar tuvaletini yapacaktır. Daha sonra ev içinde uygun bir mekanı bu iş için ayırmalısınız. Ayırdığınız mekanın zeminini gazete ile kapayın. Bu aşamadan sonra, köpeği devamlı ya da yemeklerden sonra burada tutun. 4-5 gün kadar bu odada günlerini geçirmesini göze alın. Onu ancak tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra oradan çıkartın. Köpekler genellikle yemek yedikten ve su içtikten sonra yarım saat ile bir saat arasında tuvalet ihtiyacını giderirler. Bu nedenle yemek yedikten hemen sonra köpeği bu odaya koymalı ve tuvaletini yapana kadar burada kalmasını sağlamalısınız. Tuvaletini yaptıktan sonra, gazete kağıdının üstündeki pisliği almalı, ama gazete kağıdını kaldırmamalısınız. Bu işlem, her tuvaletten sonra tekrarlanmalıdır. Bu işlemin ikinci gününde, zemindeki gazete sayısı azaltılmalıdır. Daha sonraki günlerde ise bu işlemi tek gazete kalana kadar sürdürülmelidir. En son bir gazete kaldığında da köpek en az bir gün daha bu odada kalmalıdır ki gazete kağıdını iyice benimsesin. Bu arada eğitim sürecinde, tuvaletini yaptıktan sonra köpeğin evi tanımasına izin verilmelidir. Evi öğrenen ve tuvaletini gazete kağıdına yapmayı öğrenen köpek için yeni aşama, tuvaletini evin neresine yapacağını öğrenmesidir. Evin herhangi bir yerini bu iş için seçmelisiniz, burası köpeğin kimse olmasa dahi rahatlıkla girip çıkabileceği bir yer olmalıdır.

Köpeğinizin evin dışarısına yapmasını istiyorsanız; ilk yapacağınız köpeğin beslenme saatlerini standardize etmek ve her gün aynı saatte yemek vermektir. Köpeğin dışarıya tuvalet alışkanlığı kazanması için tuvalet ihtiyacı olduğunda dışarı çıkması gerekir. Bunun için ilk önce dışarıda komşularınızın tepki göstermeyeceği bir yer bulmalısınız. Bundan sonra yapmanız gereken, her öğünden 15 dakika sonra köpeği dışarı çıkartmanızdır. Dışarıda onu serbest bırakmalı ve tuvaletini yapmasını beklemelisiniz. Tuvaletini yaptığında ise ödüllendirmeyi unutmayın. Bu işi bıkmadan, sıkılmadan yapmalısınız ki tuvalet eğitimi fire vermesin. İlerleyen yaşlarda öğün sayısı düşse bile, köpek en az iki defa tuvalete çıkmalıdır. Daha sonraları köpeğiniz tuvalet ihtiyacını size bir şekilde ifade edecek, örneğin sokak kapısını tırmalayacaktır. Bunları gözlemlemeli ve kaçırmamalısınız.

Köpek bakmanın 10 altın kuralı

1. Köpeğin hayatı 10-15 yıl sürer. Köpek bakmaya başlamadan önce sizi benimseyeceğini ve sizden ayrı kalmanın ona acı vereceğini unutmayın.

2. Köpeklerin zekası sizinki gibi değildir. Ona isteklerinizi anlamaları için zaman tanıyın.

3. Köpeğiniz sizden korkmamalı, sizi sevmelidir. Onu eğitirken onda sevgi duygusu uyandırın. Bunu yapabilmek için öncelikle onu sevmelisiniz.

4. Onu uzun süre boyunca cezalandırmayın, bir yere uzun süre boyunca kapatmayın. Onun hayatında yalnızca sizin olduğunuzu unutmayın. Sizin aileniz, arkadaşlarınız var, fakat onun hayatında yalnızca siz varsınız.

5. Arasıra onunla konuşun, oyun oynayın. Sözlerinizi anlamasa dahi kendisiyle ilgilendiğinizi anlayacaktır.

6. Onu cezalandırmadan ve onu dövmeden önce istediği zaman sizi paramparça edebileceğini, fakat bunu yapmayı tercih etmediğini unutmayın. Ona, en az onun size davrandığı kadar anlayışlı davranın.

7. Onu azarlamadan önce düşünün. Yediği yemeğin dokunmuş olabileceğini, hasta, yorgun veya halsiz olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

8. Onun doğasının sizden farklı olduğunu kabullenin. Evinizi dağıtması, üstünüzü kirletmesi, kötü kokması vb. nedenlerle ondan bıkmayın.

9. Yaşlandığında ya da hasta olduğunda ondan ilginizi ve merhametinizi eksik etmeyin.

10. Hastalık, ölüm vb. her türlü zor anında onun yanında olun. Onun hayatındaki en önemli kişinin siz olduğunuzu unutmayın.

3 yorum

  1. Sadece bu konuda değil hemen hemen bir çok konuda yararlı ve kullanışlı dökümanları bu web sitesinde görmek mümkün. Sitenizdeki tüm gelişmeleri yakından izliyoruz kaliteli bir site emeği geçen ekibinize teşekkür ederiz.

  2. Çok güzel çok detaylı bu paylaşım için teşekkürler oldukça işime yarayan bilgiler edindim.

  3. Bu faydali ve insanlik adina olan bilgiler için çok tesekkurler
    All razi olsun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>