Kur’an ve Çevre

Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Müslümanların, çevre konusunda Batı ülkelerindeki kadar duyarlı olmadığını söyleyerek, ”Biz Müslümanlar da çevre ahlakı, çevre duyarlılığı ve bilinci oluşturmak istiyorsak Kur’an’dan hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) tarafından düzenlenen Çevre Bilinci Programı’na katıldı.

Topkapı Barcelo Eresin Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte ”Kur’an Perspektifinden Çevre’ konulu bir söyleşi yapan Rektör Özdemir, Müslümanların, çevre konusunda Batı ülkelerindeki kadar duyarlı olmadığını ifade etti.

İslam tarihine bakıldığında Müslüman entelektüellerin hep Kur’an-Kerim’den hareketle kendi bilimlerini temellendirdiklerini belirten Özdemir, ”Biz Müslümanlar da çevre ahlakı, çevre duyarlılığı ve bilinci oluşturmak istiyorsak Kur’an’dan hareket etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Özdemir, Müslümanların tabiata karşı sergiledikleri tutumun, diğer tüm davranışlarından farklı ve özenli olması gerektiğini vurgulayarak, ”Kur’an’da çevreyle ilgili en muhteşem surelerden birisi Rahman Suresi. Orada kainattaki ahenkten, nizamdan, ölçüden o kadar bahsediyor ki. Ondan sonra, ‘Allah’ın nimetlerinden hangisini inkar edebilirsiniz?’ diyor. İçinde çevreyi korumamızı öğütleyen böyle bir kitap varken Müslüman dünyasının duyarsızlığına bakın” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>