Kuş Cenneti Milli Parkı

Balıkesir ili Bandırma ilçesi sınırlarında yer alan Kuş Gölü’nün (Manyas) kuzeydoğusunda yer alan milli parka Balıkesir- Bandırma karayolunun 15. km’sinde güneye sapan 3 km’lik yolu takip ederek varılıyor.

Burası gerçek bir kuş cenneti. Kışın bahara döndüğü günlerde soğuk zamanları güney ülkelerde geçiren göçmen kuşlar yuva kuracak yer olarak sessizlik içindeki Kuş Cenneti Milli Park’ını seçerler. Yuva yapıp yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar. Yavrular yaşama burada gözlerini açarlar; beslenir, büyür ve gelecek yıl yine gelmek üzere mevsimi gelince uzak ülkelere uçarlar.

Göl, suları, söğüt korusu ve sazlıkların sağladığı, beslenme, barınma, güvenlik olanakları ve elverişli iklim şartlarıyla Avrupa Asya arasındaki büyük kuş göçlerini buraya yöneltmiştir. Manyas kuş cenneti uluslararası üne sahip bir kuş barınağıdır.

Kaşıkçıdan, balıkçıllara, karabataklardan sazbülbüllerine, kuğulardan kazlara ve ördeklere tam 239 kuş türünden 2-3 milyon kuş her yıl buraya uğrar. Kuş Cenneti Milli Parkı, parktaki kuş zenginliği ve milli park tanımındaki başarılı koruma uygulaması nedeniyle 1976 yılında Avrupa Konseyince A Sınıfı Avrupa Diploması almaya hak kazanmıştır. 1981, 1986, 1991 ve 1996 yıllarında bu diploma yenilendi. Ayrıca 15.4 1998 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararla Kuş Cenneti, Ramsar Sözleşmesi (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan Hakkındaki Sözleşme) kapsamına alındı.

Kuş Cenneti’nde kuş yaşamının ilgi çekici dönemlerini Mart- Temmuz ve Eylül- Ekim aylarında izleyebilirsiniz. Milli parkta yer alan gözetleme kulesinden geniş bir çevre gözetlenebiliyor.

Milli parkta bulunan müze ve idare merkezinden parkta yaşayan kuşlar ve bitki örtüsü hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz. Milli parkta bilimsel araştırmalar yapmak, park yönetiminin iznine tabi. Burada ayrıca tanıtım vitrinleri de bulunuyor. 2001 yılında yapılan gözetleme kulesi, dünyadaki benzerleri arasında en büyük olanıdır.

Kuş cennetinin tarihçesi

Kuş Cenneti Milli Parkı yalnızca bir doğa harikası değildir. Bandırma Kuş Cenneti aynı zamanda antik dünyanın Paradeisos diye anılan en eski resmi parklarından biridir. M.Ö 546 yılında Anadolu’yu yöneten Akhamenid Satrapları tarafından kurululan park, 1939 yılında Curt Kosswick ve eşi Leonore Kosswick tarafından keşfedildi.

Kuş Cenneti Milli Parkı, 1959 yılında Türkiye Cumhuriyeti Milli Parkı olarak ilan edildi. Kuş Cenneti Milli Parkı’nın Anadolu uygarlık tarihinde de önemli bir yeri vardır.

Parkın bakımını üstlenen satraplar, gezinti yolları oluşturmalarının yanı sıra burada değerli ağaç ve çiçekler ürettiler. Parkın bir bölümünü de aslan, yaban domuzu, ve geyik gibi yabani hayvanları avlamak için av alanı olarak kullandılar. Antik yazarlar, Paradeisos’ta beyaz ve gri balıkçıl, kaşıkçı, pelikan, yaban ördeği gibi kuşların barındığını, gölde ve derelerde, büyük yayın balıklarının ve midyelerin bulunduğunu yazarlar.

Yapılan kazılar sırasında burada yaşayan insanların, göldeki balıkların, kuşların etini yedikleri ispatlandı. Yapılan kazılardan elde edilen bulgulara göre,  Paradeisos o gün için yalnızca avlanma ve gezinti alanı değildi. Bu alanda yer alan tümülüsler, parkın aynı zamanda soyluların gömüldükleri bir nekropol alanı olarak da kullanıldığını gösteriyor. Persleri yenen Büyük İskender’in  M.Ö. 334 yılında komutanı Parmenion’a “Parkının güzelliği ile ün salmış Daskyleion’u ele geçir” diye emir verdiği de rivayet edilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>