Makarnayla ilgili bilinmesi gerekenler

Makarna nasıl pişirilir?

• Makarna, İtalyanların tabiriyle “al dente” yani dişe gelir olmalı, yani fazla haşlanıp hamurlaştırılmamalı ama lastik gibi de olmamalıdır. Haşlanma süresi makarnanın cinsine göre değişir, bu nedenle paketin üzerinde yazan süreye dikkat etmekte fayda var.

• Makarna bol suda pişirilmeli, yani makarna taneleri suyun içinde rahatça yüzebilmelidir. 500 gramlık bir paket makarna için yaklaşık 5 litre su gerekir.

• Makarna suyu kaynamak üzereyken tuz atın, makarnayı suya atınca ateşi sonuna kadar açın.

• Makarna haşlanırken ara sıra karıştırın.

• Makarnayı süzmeden önce suyuna bir çay kaşığı zeytinyağı koyun. Bu sayede kayganlaşan makarnalar kolay dökülür ve sosla kolay karışır.

• Makarnanın suyunun son damlasına kadar süzülmesine dikkat edin. İyi süzülmeyen makarnanın içerisindeki su makarnanın ve sosun tadını bozabilir. Suyunu süzdükten sonra makarnayı soğuk sudan geçirmeyin.

Hangi makarnaya hangi sos?

Spagetti: Spagetti türü uzun ve yuvarlak makarnalarda genellikle domatesli ve salçalı soslar kullanılır.

Burgu: Bu tip makarnalar için sulu ve sebzeli soslar idealdir.

Erişte: Erişte tipi yassı makarnalarda peynir, yumurta, yoğurt ve krema gibi yoğun kıvamlı maddelerden yapılan soslar kullanılmalıdır.

Mantı ve midye: Bu tür makarnalar için etli ve kıymalı soslar tavsiye edilir.

Kalem, boncuk: Fırın makarnalar için bu türler önerilir.

Makarna şişmanlatmaz

Zengin bir sosla yenen bir makarnanın porsiyonunun kalori miktarı yaklaşık 450’dir. Fazla yağ içermeyen hafif bir sosla (örneğin domatesli, mantarlı ya da fesleğenli) yenen makarnadaki kalori miktarı ise çok daha düşüktür, bu nedenle yaygın olan görüşün aksine makarna şişmanlatmaz. Makarnanın içerdiği karbonhidrat, kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için vücutta çabuk parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Yapımında kullanılan durum buğdayı normal buğdaya göre protein ve B vitamini bakımından zengin bir buğday türü olduğu için makarna besleyici bir gıdadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>