Malatya mutfağından bir lezzet: Kömbe

Malatya’da Hıdırellez haftasında ya da bir rüya görüldüğünde hayıra çıkması dileği ile kömbe yapılır. Hıdrellez’de yapılan kömbeye ‘hızır kömbesi’ denir. Hızır kömbesinin yanında ‘sehen kesmesi’ gibi yemekler yapılarak komşulara dağıtılır. Malatyalıların mutfağında yeni bir işe başlama, eve yeni bir şey alma gibi durumlarda da kömbe baş köşede yer alır.

Kömbe tarifi:

Malzemeler: 1 kilo un, yarım kibrit kutusu büyüklüğünde maya, yarım kilo kuşbaşı et, 3-4 yemek kaşığı tereyağı, tuz ve susam.

Yapılışı: Kuşbaşı et küçük parçalara ayrılır, yıkanır. Bir tencerede ateş üzerine koyulur. Kendi bıraktığı suyu çekince 2 kaşık yağ ilâve edilip, iyice kavrularak pişirilir. Diğer taraftan geniş bir tepsiye un elenerek ortası havuz gibi açılır.  Ortasına  maya,  kenarlarına  tuz serpilir. Ilık su ilâvesi ile yumuşak bir hamur yapılır. Üzerine nemli bez örtülerek yaklaşık yarım saat mayalandırılır ve hamur iki parçaya ayrılır. Parçalardan biri yağlanmış tepsiye açılarak ya da elle yayılarak yerleştirilir. Arasına kavrulmuş et yayılır. Diğer hamur parçası üzerine kapatılır. Hamurun üzeri kalan yağla yağlanır, susam dökülerek fırında pişirilir. Dilimlenerek servise alınır. Tereyağında kavrulmuş et yerine çökelekli, peynirli, patatesli, kıymalı, ıspanaklı harçlar da kullanılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>