Mehdi Eker'den GDO açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker GDO üzerine açıklamalarda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,  ”Türkiye’de hiçbir şekilde genetiği değiştirilmiş organizma üretimi yapılmıyor, yasaktır ve denetleniyor sıkı şekilde. Yani Türkiye’de GDO’lu ürün üretimi yasak. Hiçbir şekilde buna izin verilmedi ve verilmiyor. Bugüne kadar gıda amaçlı yani insan tüketimi için ithaline izin verilmiş hiçbir GDO’lu madde yok.

Denetimlerimizde artık piyasada bulunan ürünlerde bir şekilde kaçak ürünü aldı ya da yem amaçlı olarak ithal edilmiş olan diyelim soya fasulyesinin amacı dışında kullanılmış olabilme ihtimaline karşı ürünlerin bu yönden de denetimini yapıyoruz.”

Dünyanın en gelişmiş laboratuvarlarından biri olan Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı’nı Ankara’da kurduklarını anımsatan Eker, burada her türlü analizin yapılabildiğini vurguladı.

Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu süreç tamamlandığında yani denetimler ve itirazları dikkate aldıktan sonra bu laboratuvardan aldığımız sonucu da yanlışlık varsa hem kamuoyuyla paylaşmak hem de yasal prosedürü işletmek bu çerçevede yaptığımız bir faaliyet. Yani içinde GDO var mı yok mu- Bisküvi, çikolata, tabii bunlar söyleniyor da. Bu sadece bisküvi ve çikolata değil, bütün ürünlerle ilgili bu tür analizleri yapıyoruz. Bu konuda ne geriye adım atmak söz konusu ne de başkaca bir uygulama yapmak söz konusu. Biz toplum sağlığını yasal mevzuatın izin verdiği ölçüde takip etmek ve denetleme yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Bu konuşma ardından 2 soru aklımızı kurcalıyor.

1.  Acaba bu ürünleri tüketmiş hayvanların ürünlerini tüketirsek başımıza ne gelir?

2. Hayvan yemi olarak ithal edilmiş ürünü insanlara tükettirilmediğinden nasıl tam olarak emin olacağız? Bu konuyu %100 dana eti ibaresi olan ürünleri tavukların satılamayan kısımları ve kemiklerinin unlarını boya ile karıştırarak üreten ve bize yedirenlerin insafına nasıl bırakabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>