Ofis yaşamından kaynaklanan sağlık sorunları

Ofis yaşantısı, 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaygınlaştı ve günümüzde insan nüfusunun önemli bir bölümü, iş yaşamını ofis ortamlarında geçiriyor. Ofis yaşantısı, daha önce görülmemiş bazı sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.

Son 50-60 yıldır yaygınlaşan kentleşme, iş yaşamındaki değişiklikler vb. olaylar gerçekleşmeden önce insanlar doğalarına daha uygun ortamlarda yaşıyorlardı. İnsan vücudu bu tür doğal ortamlara göre kendini ayarlamıştı. Daha yüksek fiziksel aktivite ve daha az stresli yaşam, sözünü ettiğimiz doğal yaşamın bir ürünüydü. Yüksek fiziksel mücadeleye uygun güçlü vücut yapısı ile beklenmedik duygusal yaşantılara karşı hazırlıklı bir ruhsal yapı, günümüzde çeşitli sorunlara yol açmaya başlıyor. Her an mücadeleye hazır güçlü kas kemik yapısı, streslere hazır, dinlenmiş bir psikolojik yapı işlevsiz kalabiliyor. Yüksek aktiviteyi destekleyen solunum-dolaşım sistemi, dengeli bir kan biyokimyası ve bunları sağlayan sağlıklı organ sistemleri, hareketsiz yaşantı nedeniyle kolesterol artışı ve fazla kilolara dönüşüyor. İş yaşantısının, kentleşmenin vb. değişikliklerin getirdiği stres ortamıysa vücudumuzda farklı sağlık sorunları olarak ortaya çıkabiliyor.

Sözünü ettiğimiz değişimin ortaya çıkardığı çeşitli sağlık sorunlarından başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

Kas–iskelet sistemi problemleri

Kaslar kullanılmamaya bağlı olarak zayıflamakta ve vücut tüm yükleri iyi özümsemeden ve dengelenmeden sözü edilen yükler kemik ve eklemlere binmektedir. Buna bağlı olarak sırt, bel ağrıları, omurga problemleri, öncelikle dizlerde olmak üzere kıkırdak aşınmaları sıktır. Sürekli klavye kullanmaya bağlı olarak dirsek ve önkolda adale hastalıkları sıktır. İleri yaşlarda gerek aktivite azalması gerekse yaşama süresinin uzaması sonucu kemik erimesi özellikle de kadınlarda oldukça sık görülmektedir.

Dolaşım sistemi  problemleri

Sürekli stres yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarında en önemli nedenlerdendir. Ek olarak azalmış bedensel aktivite ve aşırı beslenme sonucu yüksek kolesterol seviyeleri gibi kan biyokimyası bozuklukları da kalp ve damar hastalıklarında çok önemlidir.

Psikolojik problemler

Sürekli stres hali insanlarda depresyon, öfke, mutsuzluk, uyumsuzluk gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu toplumsal ve ikili ilişkilerde ciddi sürtüşmelere neden olur.

Ofis yaşantısı ayrıca gözden ürogenital sisteme kadar bir çok rahatsızlığa neden olur. Ancak çözüm üretilmesinde ve korunmada bu rahatsızlıkların biyolojik kökenlerinin anlaşılması çok önemlidir. Şu anda mahalle yaşamı, oyun, spor gibi geçmişte yaşamış olduğumuz doğal yaşantıların günümüze uyarlanmış bazı hellerinden habersiz, hayatı ders ve bilgisayardan ibaret olan bir kuşak yetişmektedir. Artık oyunlar ve yaşam iyice sanal düzleme taşınmaktadır. Bu beden-zihin uyumsuzluğuna bağlı hastalıkların gelecek kuşaklarda daha da artacağının işaretidir. Acı olan, bu hastalıklarının çözümünün, biyolojik kökenlerinin düzeltilmesi yerine çözümün tıptan bekleniyor olmasıdır. Sorunların temeline inilip yaşam tarzında bir değişiklik yapılmadıkça yakın gelecekte bir çözüm sağlanması mümkün görünmemektedir. Oysa, spor, hobilerle ilgilenmek, oyunlar gibi doğal yaşamının uygar dünyadaki izdüşümlerini insan hayatına sokmak en ucuz, en etkili, en basit yöntem olarak elimizdedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>