Omega yağ asidi, ama hangi oranda?

Balık yağında bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin kalp ve beyin sağlığı için önemli bir rol oynadığı uzun bir süredir biliniyor.  Buna ek olarak, yapılan klinik çalışmalar, vücuttaki omega-6 omega-3 oranının da özellikle kalp-damar sağlığı açısından önemli olduğunu gösteriyor.

Son dönemde üzerine araştırmalar yapılan bir başka omega yağ asidi ailesi üyesi de omega-6. Hem omega-3, hem de omega-6 yağ asitleri esansiyel olup gıdalardan elde edilmek zorunda. Buna karşılık,  hem omega-3 hem de omega-6 aynı metabolik enzimler için yarıştığından vücuttaki oranları metabolik fonksiyonlar açısından önem taşıyor. Örneğin omega-6 metabolitleri, özellikle araşidonik asit, omega-3 metabolitlerine göre belirgin olarak daha fazla iltihap giderici özellikler taşıdığı için besinlerle aldığımız omega-6 omega-3 oranı da dengede olmak zorunda.

Omega-6 omega-3 oranında omega-6 yönünde bir yükseklik olması, kalp-damar hastalıkları ve iltihaplı, yüksek ateşli hastalıklarla ve depresyonla ilişkili bulunuyor. Vücut için sağlıklı omega-6 omega-3 oranı 1-1 ile 4-1 arasında değişmekte. Fakat günümüzde beslenme alışkanlıkları nedeniyle bu oran omega-6 yönünde bozulup 30-1’e kadar yükselebiliyor. Bu dengesizlik özellikle bitkisel yağların kullanımından kaynaklanıyor: Örneğin ayçiçek yağı omega-3 içermezken omega-6 omega-3 oranı mısır özü yağı için 46-1, zeytinyağı için yağın niteliğine göre 3-1 ila 13-1 arasında değişen oranda bulunuyor.

Sağlıklı bir yaşam için yüksek miktarda omega ailesinden yağ asitleri tüketmek, bunu yaparken de sağlıklı bir omega oranı sağlamak için balıktan zengin bir beslenme biçimi tercih etmek öneriliyor. Bunun yeterince sağlanamadığı durumlarda  balık yağı içeren preperatlar ve bitkisel kaynaklar gibi diğer omega-3 kaynaklarından faydalanılması düşünülmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>