Oturarak çalışanlarda bel ve sırt ağrıları çok yaygın

Bilgisayar, çizim gibi işlerde masa başında oturarak çalışanlarda bel ve sırt ağrılarına sık rastlanıyor. Bazen oldukça şiddetli olup hayatı zorlaştıran, işgücü kaybına neden olabilen bu ağrıları engellemek için ilk yapılması gereken işyeri ortamındaki masa, sandalye gibi eşyaların ergonomik olarak düzenlenmesi.

Çalışılan ortamın ergonomik olması için bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bunlardan ilki, bilgisayar ya da çalışılan cisimle gözler arasında 30 cm. mesafe olması. Masa başında dik oturup ileri doğru bakıldığında gözlerin ufuk çizgisinin biraz altında odaklanması sırtın ve boynun doğru pozisyonda olması için önemli, bilgisayar ekranının bulunduğu yüksekliği ve yeri buna göre ayarlamak gerekiyor.

Oturarak yapılan çizim gibi işlerin dirseklerle aynı yükseklikte olması da ergonomi açısından önemli. Masanın boyunu ve sandalyenin yüksekliğini buna göre ayarlamak gerekiyor.

Çalışırken başın fazla öne eğilmesi bel ve sırt ağrılarına yol açan nedenlerden biri. Bunu engellemek için üst kısmı eğilerek ayarlanabilen masalardan kullanmak gerekiyor.

Oturulan sandalyenin arkasının sırtı kürek kemiklerinin alt kısmına kadar desteklemesi gerekiyor. Sandalyenin kolları destekleyen aksamının bulunması ve sandalye boyunun ayakların yerle tam temas edecek yükseklikte olması, bu mümkün değilse ayakların alttan bir platformla desteklenmesi ergonomi açısından önemli.

Bilgisayar başında ya da masa başında uzun süre aynı pozisyonda kalmak bel ve sırt açısından sakıncalı olabiliyor. Saat başı masadan kalkarak birkaç dakika yürümek, ayakta birkaç basit egzersiz yapmak bu sakıncaları azaltmada faydalı olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>