Ramazan'da soframızda yer verdiğimiz "helal olmayan meşrubat"

Ramazan ayına  az kaldı. Böcekten elde edilmiş gıda boyası katkılı meşrubatları içme vakti geldi… Doğru okudunuz. Böceklerin kurutulup öğütülerek elde edilen boya meşrubatlarda kullanılıyor.Karmin Böceğinden bahsediyorum. Karmin böceği (Cochineal) Dactylopi familyasından değişik kaktüslerde parazit olarak yaşar. Bu böcek çok eski zamanlardan beri başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanı sıra tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılıyor.  Ayrıntıya girelim böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılıyor. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürünü yelpazesinde kullanılan karmin;  sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, sucuk, salam,  jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabiliyor.

Yine sizi üzecek başka bir bilgi sıkça kullandığımız “koyu renkli meşrubat” bu karmin böcekleriyle renklendiriliyor. Gıda hijyeni ve sağlık açısından bu ürünün kullanılması bir sıkıntı oluşturmuyor.(yada en azından şimdiye kadar ıspatlanamadı) Fakat böcek tozu tüketmek istemeyenler, veganlar, ve dini inancı gereği böcek tüketmemesi gerekenlerin bu ürünü tanımaları gerekir.

Yazının başına geri dönelim durumun Ramazanla ne alakası var? demeyin. Birkaç gün sonra meşrubat firmaları iftar sofralarının değişmezi imiş gibi gösterdikleri içeceklerinin reklam kampanyalarına başlayacaklar. Merak ettik Helal Gıda Platformu’na Karmin’in kullanıldığı gıdaların İslami kurallara uygun olup olmadığını sorduk. Cevap;  “Bilindiği gibi dinimizde haşarat (haşereler)ın tüketilmesi caiz değildir” oldu.

Ambalajların üzerinde Karmin  “Cochineal, karmin, karmin kırmızısı, karminik asit, Doğal Red No 4, ya da E120.” gibi isimlerle yer alıyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>