Reçel nasıl yapılır?

Katkı ve koruyucu maddelerle dolu, sağlık açısında riskli olan nişasta bazlı şeker türleriyle yapılmış hazır reçelleri kullanmak istemeyenler için daha doğal malzemelerden yapılan, geleneksel yöntemlerle hazırlanmış reçelin tarifini aşağıda veriyoruz.

Reçel, içeriğinde bulunan şeker nedeniyle pek sağlıklı bir gıda sayılmaz. Diyabet, obezite vb. sorunları olanların reçel tüketiminden özellikle kaçınması gerekiyor. Ancak bazıları her şeye rağmen reçel tüketiminden vazgeçemeyebiliyor. Özellikle çocuklar kahvaltıda reçel yemekten hoşlanıyor. Biz reçelin mümkün olduğu kadar az tüketilmesini önererek tarife geçelim.

Ev yapımı reçel

Reçel yapılacak meyvelerin ezik ve zedelenmiş olanları ayıklanır ve yıkanır. Reçel meyvenin cinsine göre çekirdekli ya da çekirdeksiz olarak yapılabilir. Eğer reçeli yapılacak meyve çekirdeği ayıklanması gereken bir meyveyse çekirdekler de ayıklanır. Seçilen meyve büyük bir meyveyse küçük dilimlere ayrılır.

Reçelin yapımında ‘katlama’ ve ‘kaynatma’ diye anılan iki ayrı yöntem vardır. Çilek, vişne, erik, şeftali gibi meyvelerin reçeli katlama usulüyle yapılır. Elma, armut, ayva, kayısı ve narenciye çeşitlerindeyse genellikle kaynatma usulü tercih edilir.

Katlama yöntemiyle yapılacak reçelde meyveler ayıklanıp temizlendikten sonra temiz bir kaba bir kat meyve bir kat şeker olmak üzere konularak bir gün boyunca beklenir. Ertesi gün meyveler suyunu bırakmış olacaktır. Eğer sulanma fazla olduysa dışarıdan su ilave edilmesine gerek yoktur. Az sulanma varsa 2-3 su bardağı su eklenebilir. Bu şekilde bekletilen meyve kaynatılarak reçel haline getirilir.

Kaynatma yönteminde ise şekerli şurup önceden hazırlanarak meyveler şurubun içerisine atılır ve kaynatılır. Reçel hangi yöntemle hazırlanırsa hazırlansın meyveler ezilmemeli, şekillerini kaybetmemelidir. Aynı zamanda şurubun berrak ve parlak olması gerekir. Yumuşak olan meyvelerle reçel yapılırken meyvelerin dağılmaması için süzgeçli bir kepçeyle meyveler ayrı bir kaba alınarak şurup ayrıca kaynatılır. İstenen kıvam elde edilince meyveler yeniden eklenir.

Reçelin içindeki şekerin daha sonra kristalleşmesini engellemek için reçele limon suyu eklenmelidir. Limon suyu reçelin pişmesinin tamamlanması sırasında eklenmelidir. Limon suyu eklendikten sonra reçel 2 dakikadan fazla kaynatılmamalıdır. 1 kilo meyve için 1 limonun suyu yeterlidir.

Ne kadar şeker ve su koymak gerekir

Şeker ve su ilavesi meyvenin cinsine göre değişen miktarlarda yapılır. Şeker oranı yüksek olan üzüm, incir vb. meyvelerde az şeker, ekşi olan meyvelerde biraz daha fazla şeker kullanılır. Aynı mantıkla, daha sulu olan meyveler için çok az, su oranı az olan meyveler için biraz daha fazla su kullanılır. Genellikle 1 kilo meyve için 1,5 ila 2 kilo şeker, 2 ya da 3 su bardağı su konulur.

Reçel için kullanılan şekerin nisbeten daha sağlıklı olması için, nişasta bazlı şeker katkısı olmayan, %100 pancardan üretilmiş şeker olmasına dikkat edilmelidir.

Reçelin doğru kıvama geldiği nasıl anlaşılır

Reçelin doğru kıvama geldiğini anlamak için iki yöntem kullanabilirsiniz: Su dolu bir bardağa reçelden küçük bir miktar alıp damlatın. Damla bardağın dibine kadar dağılmadan inerse reçel kıvamına gelmiş demektir. İkinci yöntemde ise şuruptan küçük bir miktar alınır ve düz zeminli bir tabağın üzerine damlatılır. Şurup yayılmadan kalıyorsa doğru kıvam elde edilmiş demektir.

Reçel uygun kıvama gelip ateşten indirildikten sonra sıcakken cam kavanozlara doldurulur. Kavanoz açıldıktan sonra bozulma daha kolay olacaktır. Bu nedenle küçük kavanozların tercih edilmesinde yarar vardır. Reçel kavanozlara konulduktan sonra kapakları sıkıca kapatılır ve ters çevrilir. Soğuduktan sonra rutubetsiz ve loş bir yerde saklanır.

Hangi meyve türüne ne kadar şeker, su ve limon konulması gerektiği, kaynamanın ne kadar süre olması gerektiği gibi ayrıntılar zaman içerisinde tecrübe ile daha iyi anlaşılacaktır. Biz burada genel kuralları vermekle yetindik. Birkaç kez reçel yaptıktan sonra tecrübe edinmek ve yöntemi mükemmelleştirmek mümkün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>