Selülitten korunmanın doğal (olmayan) yolları (4)

“Selülitten korunmanın doğal yolları” yazılarının son noktası :)  “Tıbbi yöntemler”… Bu yöntemlere başvurmamak için siz doğru beslenin, hareket edin, masaj yapın, bakım yapın….

Selülit tedavisinde tıbbi masajlar uzman kontrolünde yapılırlar. Bu tedavide etkili olan iki tür masaj vardır.

Dolaşım masajları: Kan ve lenfatik dolaşıma yöneliktir. Bu masaj deri altı kan dolaşımını aktive ederek, dokunun canlanmasını sağlar.

Lenfatik dranaj masajları: Bunlar lenf dolaşımı üzerinde etkilidir. Hem aletle hem de elle uygulanan şekilleri vardır. İki tür masajda da hücrelere bolca oksijen gider ve toksinlerin vücuttan atılması kolaylaşır.

Ozon terapi- ozon banyosu: Ozon terapi, hücre oksijenlenmesini baz alarak, başarılı bir şekilde selülit tedavisinde de uygulanır. Atıklarla dolu selülit hücrelerini oksijenle temizlemeye yönelik bir programdır. Ozon terapi bir kabın içinde gerçekleşir. Bu sırada ozon buharı epiderm tabakaya kadar girip o bölgenin oksijen ile dolmasını sağlayarak, dokusal kan dolaşımını aktive eder.

Lazer terapi: Soğuk lazer-sıcak lazer diye ikiye ayrılır. Soğuk lazer, helyum neon lazer olarak da adlandırılır. Lazer,  hücreleri geçerek değişimleri hızlandırır, o bölgede su tutulmasını engeller. Sıcak lazer, selülitin oluştuğu hareketsiz bölgeye uygulanarak, orada bulunan dokuların dolaşımı sağlanır.

Ultrason: Kanda farkedilmeyecek kadar küçük yağları bile yakalayıp parçalamayı başarır. Daha fazla yağlanmanın olduğu bölgelerde de daha derine gidilerek lenfleri uyarır ve yine parçalar.

Basınç terapisi: Bu metodla bacaklar sarılır. Hava basıncı ile çalışan odaya girilir. Çok dikkatlice, yavaş yavaş basınç azaltılır. Bununla da lenfatik dolaşım ve kan dolaşımı harekete geçer. Burada önemli olan kişiye özel bir programlama yaparak, herkesin ihtiyaçlarına uygun tedavi uygulamaktır.

Mezoterapi: Günümüzde selülit tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri mezoterapidir. Mezoterapide orta deriye ince uçlu iğnelerle ilaç enjekte edilerek sorunlu bölge tedavi edilir. Bu tedavinin amacı selüliti oluşturan süreci tersine çevirmektir. Yani, birikimi ortadan kaldırmak, lenf ve kan dolaşımını rahatlatmaktır. Bunun için yağ boşluğunda depolanan yağların kimyasal olarak parçalanması ve eritilmesi sağlanarak kan dolaşımı rahatlatılır. Seanslara düzenli bir biçimde devam edildiğinde bölgedeki selülitler yok olur.

Fakat mezoterapi herkese uygulanamaz. Yüksek tansiyon, deride açık yaralar, kasık fıtıkları, varis oluşumu olduğu durumlarda bu tedavi uygulanamaz.  Ayrıca kanserli hastalara, hamilelere ilaç tedavisi altında olan kadınlara da mezoterapi uygulanmamalıdır.

Lipoelektro: Bu, uzun iğnelerden yararlanmak suretiyle yapılan bir yöntemdir. Uzun, çok ince uçlu keskin iğnelerle uygulanır. Elektro ile yağlı bölge arasında bağlantı kurulur. Çok düşük düzeyde çalıştırılarak selülitli bölge üzerinde çalışılır. İğne selülitli bölgedeki yağları parçalar ve ortaya çıkartır, aşırıya kaçmadan bunları boşaltır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>