Selülitten korunmanın doğal yolları (3)

“Selülitten korunmanın doğal yolları” başlığıyla başladığımız serinin 3. konusu masaj yapmak…

Derinin kanla beslenmesini teşvik etmek için masaj yapılabilir. Bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Masaja okşama hareketi ile başlayın. Üst uyluklara önce bir, sonra iki elinizle yumuşak bir şekilde aşağıdan yukarı doğru kalçalarınıza kadar masaj yapın. Daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın, yoğurur gibi masaj yapın ve bu arada dizlerin iç tarafını unutmayın.

Duruş: Yüksek topuklar, yanlış yürüme, kambur oturma da selüliti artırıcı nedenlerdir.  Çünkü bu saydıklarımız toplar damarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkilerler. Yanlış oturma şeklinde ise iç organlar sıkışır. Sonuçta zehirli maddeler vücuttan o kadar çabuk çıkmaz ve atık maddeler dokularda toplanır. Deri gevşer, çukurlar oluşur. Dik durma vücudu uzatır ve daha zayıf görünürsünüz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>