Sıcaklardan korunmak için neler yapılmalı?

Yazın ortasındayız. Sıcak günlerin bitmesine epey zaman var. Sıcak günler hepimize uçsuz bucaksız denizin, güneşin ve tembellikle geçirilen tatil günlerinin hayalini kurdurtuyor.  Ama ister kentte, ister tatilde, her mevsim olduğu gibi yazın da dikkat edilmesi gereken sağlık kuralları var. Mevsimle birlikte değişen çevre faktörlerine vücudumuzun uyum sağlaması için bu kurallara dikkat etmek gerekiyor. Hekimlere göre bunlara özen gösterilmediği takdirde güzel günlerin burnumuzdan gelmesi işten bile değil.

Yaz mevsiminin girişiyle, çevre faktörlerinde meydana gelen değişikliklere adapte olabilmek üzere bedenimizde ve yaşantımızda da birtakım değişiklikler olur. Çevre ısısının artmasına bağlı olarak sıvı elektrolit dengemiz ön plana çıkar. Artan ısı ve nem nedeniyle yazın en çok terle kaybettiğimiz sıvıyı ve elektrolitleri yerine koymaya dikkat etmek gerekir. Başka bir deyişle sıvı alımına dikkat edilmeli ve günde en az iki litre sıvı içilmeli.

Bunu sağlamak için için ayran veya soda gibi içecekler tercih edilebilir. Gerçekten de terle atılan sıvının yerine koyulması, vücudumuz için çok önem taşıyor. Yaz aylarında, sıcakta bakterilerin daha kolay üreyebileceği de unutulmamalı, yiyecek ve içeceklerin saklanmasına dikkat edilmeli. Olası bir barsak enfeksiyonu veya ateşli bir hastalık terlemeyle kaybedilen sıvı miktarını daha da artıracaktır. Böyle durumlarda sıvı alımı da artırılmalıdır.

Hafif gıdalar tercih edilmeli

Yaz aylarında birbirinden güzel sebze ve meyveler de çıkıyor. Patlıcandan domatese, biberden taze fazulyeye, şeftaliden kavuna, karpuza kadar değişik lezzetler süslüyor sofraları. Ama Türk mutfağının börekleri, kebapları, oturtmaları, beğendileri, güveçleri de eksik olmuyor o sofralardan. İşte uzmanlar bu noktaya da dikkat çekip ” beslenmenize dikkat edin ve ağır yemeklerden uzak durun” diyorlar.

Sıcak günlerde meyve ve sebze ağırlıklı, hafif, sindirimi kolay gıdalar alınması, yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınılması gerekiyor. Yiyeceklerin temizliğine de özen gösterilmeli. Çünkü yaz aylarında yiyeceklerin bozulması ve mikropların üremesi çok daha kolay oluyor. Meyve ve sebzelerin mümkünse sirkeli ve tuzlu suda bir müddet bekletildikten sonra iyice yıkanarak tüketilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra içme sularının temiz olması konusunda hassasiyet gösterilmesi lazım.

Pek çoğumuz sebze ve meyve ağırlıklı beslenme önerisine “lezzetli olan her şey zararlı” diye yanıt verebilir. Fakat hem sağlıklı beslenmek, hem de lezzeti yakalamak mümkün.

Uzmanların yiyecek ve içecek konusundaki bir uyarısı da aşırı soğuk gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak. Aslında hepimizin sıcak günlerde hararetimizi atmak için buz gibi bir içeceğe sarıldığı olmuştur. Ancak vücudun ısısından çok düşük bir içecek ya da gıda alındığında, bu ısı farkı iç organlarımızda şok etkisi yapabiliyor.

Güneşin zararlı etkilerine dikkat

Hekimlerin yaz ayları için güneş konusunda da ciddi uyarıları var. Özellikle ozon tabakasının delinmesinden sonra, güneş ışınlarının direkt etkisinden korunmak, sıcağın arttığı öğle saatlerini gölge ve serin yerlerde geçirmek gerekiyor.

Dışarı çıkmak gerektiğinde bir şapka takmak faydalı olabilir. Güneş ışınları vücudumuz için hem çok gereklidir, hem de eğer gerekli tedbirler alınmadan aşırı derecede maruz kalınırsa çok zararlı olabilir. Güneş ışınları kemik metabolizması için son derece faydalıdır. Güneş banyoları özellikle gelişmekte olan bedenlerde, yani bebekler ve çocuklarda kemik gelişimi açısından vazgeçilmez. Ancak çevreye verilmiş zararlar nedeniyle, artık güneş ışınlarının zararlı etkilerine daha açık olduğumuz için bu etkilerden korunmaya dikkat edilmeli. Öğle saatlerini gölgede geçirmeye özen gösterilmeli.

Uzmanlara göre, saat 11.00’den önce ya da 16.00’dan sonra güneşlenmek en doğrusu. Çünkü bronz bir tene sahip olacağım derken ciddi hastalıklara yakalanma riski de var. Güneşe korunmasız çıkma neticesinde yanıklar oluşabilir ve hayatımızın ileri dönemlerinde cilt kanserleriyle karşı karşıya kalabiliriz.

Açık renkli giysiler tercih edilmeli

Yaz mevsiminde sadece mutfakların değil, gardropların görünümü de değişiyor. Uzmanlar, özellikle güneş ışınlarını emmeyen açık renkli ve teri emme özelliğinden dolayı da pamuklu giysileri tercih etmemizi öneriyor. Sentetik kumaşlardan yapılmış giysilerin terletme özelliği var. Ter ise özellikle klimalı ortamlara girildiğinde tehlike oluşturuyor. Sıcak dış ortamlardan klimayla serinletilen kapalı mekanlara girildiğinde, mutlaka üzerimize bir şey almak gerekiyor.

Araba sürücülerine yapılan bir uyarı ise tüm camları açarak seyahat etmemek. Aşırı hava sirkülasyonu, boyun tutulması, baş ağrısı gibi şikayetlerden yüz felcine kadar pek çok önemli hastalığa neden olabiliyor.

Sağlıklı da olsak yaz aylarında bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Kronik bir hastalığı olanların ve yaşlıların sözü edilen noktalara çok daha fazla özen göstermesi lazım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>