Şişman olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Estetik ölçütlere göre şişman sayılıp sayılmadığınız modadan günün güzellik anlayışına kadar pek çok faktöre bağlı olarak değişebilir. Ancak sağlık açısından şişman olup olmadığınızı somut değerlere dayanarak ölçebilirsiniz.

Obezite için en yaygın kullanılan ölçüm, “Beden Kitle İndeksi” (BKI) ya da İngilizce adıyla “Body Mass Index” (BMI) ve bel çevresi ölçümüdür.

Beden kitle indeksi nasıl ölçülür?

Beden kitle indeksi,  vücut ağırlığının (kg), boyun karesine (m2) bölünmesiyle hesaplanır. Bu değer yaş ve cinsiyetten bağımsızdır.

Sağlık otoriteleri (BMI) değerlerini, normal kilolu, fazla kilolu ve obez şeklinde gruplara ayırmışlardır.

Beden kitle indeksi değerleri

18.5 kg/m2’nin altında olanlar                  Zayıf

18.5 – 24.9 kg/m2 arasında olanlar          Normal kilolu

25- 29.9 kg/m2 arasında olanlar               Fazla kilolu

30- 39.9 kg/m2 arasında olanlar               Obez

40 kg/m2  arasında olanlar                          İleri derecede obez

Örneğin Sevgi Hanım’ın ağırlığı 70 kg, boyu da 1.60 m’dir. Buna göre Sevgi Hanım’ın BMI değeri şu hesapla ortaya çıkar: 70/ (1.60)2= 70x 1.60x 1.60= 70/2.56= 27.34 kg/m2

Yukarıdaki sınıflamaya göre Sevgi Hanım fazla kilolu oluyor. Aynı yolla siz de beden kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

Vücuttaki toplam yağ miktarı önemli olmakla beraber, yağın nerede biriktiğini bilmek daha önemlidir. Karın çevresinde yağ birikimi, kalça ve vücudun diğer bölgelerinde yağ birikiminden daha risklidir. Bu riskin tespiti için doğru yöntem, bel çevresi ölçümüdür.

Bel çevresi değerleri nasıl olmalı?

Bel çevresi ile ilişkili metabolik hastalıklar için sağlık riski, bel çevresi aşağıdaki rakamlardan büyük olduğunda ortaya çıkıyor:

Riskli              Yüksek riskli

Erkek              > 94 cm          > 102 cm

Kadın              > 80 cm          > 88 cm

Bel çevresi değerlerini erkeklerde 94 cm.’den, kadınlarda 80 cm.’den düşük tutmak pek çok rahatsızlığın engellenmesi açısından önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>