Siz de kuş gözlemcisi olun

Türkiye doğal hayat bakımından çok önemli zenginlikler barındırıyor. Yaşadığımız ülkeyi yaklaşık 500 kuş türü ile paylaşıyoruz. Göçmen, yerleşik, kanatlarında dünyayı taşıyan rengarenk kuşlar… Peki kuş gözlemcisi olup, onlarla tanışmak ister misiniz? Yanıtınız ‘evet’se yapacağınız tek şey var, bir kuş gözlem grubuna katılmak. Bazı derneklerin bünyesinde çalışan ya da üniversite öğrencilerinin ya da kulüplerinin oluşturduğu kuş gözlem grupları mevcut. Doğa dostları da çeşitli şehirlerde benzer türden gruplar oluşturuyorlar. Kuş gözlemciliği iyi bir hobi, spor olmasının yanı sıra doğa ile barışık bir yaşamın da zeminini hazırlıyor.

Kuş seslerini dinleyin

İyi bir kuş gözlemcisinin en önemli ihtiyacı ”bir çift göz”dür. Kuş seslerini dinlemek için ayrıca iyi bir kulağa da ihtiyacınız var. Kuşlar uçan canlılar ve onlara yaklaşmak oldukça zor. Bu nedenle kuş gözlemcisi yanında bir de dürbün bulundurur. Dürbün, kuş gözlemcisinin en önemli aracıdır. Kuş gözlerken yanınızda bulundurmanız gereken diğer önemli araç da içinde kuşların resimleri bulunan bir kılavuz kitap. Kılavuz kitapdaki resimler, kuşların türlerini, dişilerini, erkeklerini, onlar arasındaki farkları, uçarken veya yere konduktan sonra nasıl göründüklerini gösterir. Kuş gözlerken yanınıza bir de not defteri alın.

Kimlere ‘kuş gözlemcisi’ denir?

Kuş gözlemcisi, kuşları gözlemlemeyi kendine meslek edinmiş kişilere denir. Kuş gözleme, profesyonel bir uzmanlık alanı olabileceği gibi boş zamanları değerlendirmek için de sürdürülebilir. Dünyanın pek çok yerinde kuş gözlemciliğine merak sarmış insanlar yaşıyor. Mevsime göre bir sulak alan, dümdüz bir bozkır, büyük bir gölün ortası kuş gözlemcisinin seçtiği yer olabilir.

Kuş gözlemciliğine merak sardığınızda ve doğada fazla zaman geçirip dolaşmaya başladığınızda, kendinizin de doğanın bir parçası olduğunuzu kavrayacaksınız. Bir süre sonra bu faaliyet, size ”doğayı koruyun” mesajı vermeye başlar.

Kuş gözlemcisi olmak için ne yapmak gerekir?

- Bir kılavuz kitap, bir dürbün ve bir not defteri alarak çevrenizde bulunan kuş türlerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

- Yakın çevrenizdeki amatör kuş gözlem topluluklarına katılarak ortak gezilere çıkabilir, bilgilerinizi onlarla paylaşabilirsiniz.

- Doğal yaşam ve çevre konusunda çalışan derneklerin ya da üniversitelerin kuş gözlem gruplarına katılabilirsiniz.

- www.kusgozlem.org sitesinden kuş gözlemi ve bulunduğunuz bölgelerdeki kuş gözlem grupları hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Kuş gözlemciliği yapanların oluşturduğu çeşitli e-posta gruplarına katılabilirsiniz.

Kuş gözlemciliğinin yaygınlaşması çok önemli. Çünkü ancak bu sayede ülkemizdeki doğal yaşam alanları konusunda daha fazla bilgimiz olur. Bu bilgi de bizi, onları korumak için mücadele etmeye yöneltir. Ülkemizdeki doğal yaşamın bize, size ihtiyacı var. Unutmayın sizin hobi olarak yaptığınız gözlemler, belki de bir gölün, ormanın, nehirin, bozkırın korunmasını sağlayabilir. Hem doğaya sahip çıkmak hem de spor yapmak için siz de kuş gözlemcisi olun!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>