Sofralık yeşil zeytin nasıl yapılır


Zeytin hasadı zamanı geldi. Evlerimizde zeytin yapmaya başlamanın vaktidir. Dün Gemlik tipi sofralık siyah zeytinin yapımını tarif etmiştik. Bugün de sofralık çizme yeşil zeytin yapımını tarif edeceğiz.

Zeytinlerin seçilmesi ve salamura suyunun hazırlanmasıyla ilgili bilgiler dün sofralık siyah zeytin yapımını tarif ederken anlattıklarımızla aynı. Dünkü yazıyı okumamış olanlar için linki aşağıda aktarıyoruz:

http://www.dogalyasamrehberi.com/index.php/sofralik-siyah-zeytin-nasil-yapilir.html

Sofralık çizme yeşil zeytin yapımı

Tam olarak olgunluğa ulaşmadan, renkleri yeşilden saman sarısına dönmekteyten toplanmış zeytinler ayıklanır, kabuğu zarar görmüş, bozuk ve hasarlı olanlar ayrılır. Kalan zeytinler iyice yıkanır. Taneler bıçakla 2 veya 3 yerinden fazla derin olmayacak şekilde çizilir. Çizilen zeytinler %2-3 tuz oranı ile hazırlanmış salamura suyuna konulur. (%2-3 tuzluluk oranı için, 1 litre suya silme 2 yemek kaşığı kristal kaya tuzu yeterlidir.) Zeytinlerin konulduğu kavanozun cam olması tercih sebebidir. Salamura suyu zeytinlerin boyunu aşmalı, fakat zeytinler suyun içerisinde fazla serbest kalmamalıdır. Kavanozun kapağı ile salamura suyu arasında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir.

Salamura suyu zeytinlerin acılığı giderilene kadar haftada 1-2 kez değiştirilir. Acılık giderildikten sonra yaklaşık %7-8 tuzluluk oranına sahip salamura suyu hazırlanır. (%7-8 tuzluluk oranı için 1 litre suya silme 5 yemek kaşığı tuz yeterlidir.)  Yeni salamura suyunda yaklaşık bir ay kadar bekletilen zeytinler tüketilmeye hazırdır.

Zeytinlerin daha uzun süre dayanması için hazır olmasına yakın çok az miktarda limon tuzu katılabilir. Ayrıca zeytinlere aroma katmak için tüketilmeye hazır olduktan sonra az miktarda limon dilimleri, zeytinyağı ve sarımsak eklenebilir. Sonradan eklenen bu malzemelerin aromasının zeytinlere işlemesi de yaklaşık 10 gün alacaktır.

Not: Zeytinler son salamura suyunda beklemekteyken arada kontrol edilerek salamura suyunun yüzeyinde biriken küflerin temizlenmesi gerekir.

3 yorum

  1. tarifiniz cok güzel ve pıratik

  2. tarifiniz güzel fakat eklemek istediklerim var.zeytin kuararken içine bir yemek kaşığı sirke koymanız zeytini daha steril bi ortamda saklamanızı sağlayacaktır malum sirkenin azda olda mikroplardan arındırıcığı özellği var.bir de zeytinin içine şeker koymanızı tavsiye ederim buda zeytinin o yeşil renginin kaybolmasını engelleyecek kristalize olarak zeytinin cıvımasını yani bozulma durumunu ortadan kaldıracaktır.

    • Ülgen Eyibilir

      Çok önemli bir bilgi bence, 2 gündür, internette inceleme yapıyorum. Sirke ve şeker açıklamasını sizden öğrendim ve hemen not ettim. Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>