Tansiyonun doğal çaresi: Sarımsak

Türk mutfağının en vazgeçilmez tatlarından biri de sarımsaktır. Sarımsağın mutfağımızda kullanılmaya başlaması oldukça eskilere dayanıyor. Türk toplulukları Orta Asya kökenli bu bitkiyi daha Anadolu topraklarına yerleşmeden kullanıyorlardı.

Sarımsağın o ünlü kokusu ve lezzeti içerdiği kükürtlü ve uçucu bir yağdan kaynaklanıyor. Bileşiminde bunun yanısıra protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B ve C vitaminleri var. İşte tüm bu nedenlerden dolayı sarımsak sağlık açısından vazgeçilmez bir bitki.

Sarımsağın en çok bilinen faydalarından biri de tansiyon düşürücü olması. Yiyeceklerle birlikte alındığında, tansiyon düşürücü işlev görüyor. Ayrıca kolesterolü düşürmesi nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde de etkilidir. Sarımsak, solunum ve hazım sistemi rahatsızlıklarında da faydalı etkilerde bulunur.

Halk arasında bağırsak solucanlarına karşı da yaygın olarak kullanılır. 100 gr. sarımsak; 200 gr. su ve 200 gr. şeker içinde bir süre bekletilir (daha doğal malzemeler kullanmak için şeker yerine bal ya da pekmez koyabilirsiniz), sonra süzülür. Elde edilen şurup kurt düşürücü olarak günde 2-3 çorba kaşığı miktarında içilir.

Sarımsak kafa derisinde oluşan kellik, saçkıran gibi hastalıkları iyileştirmekte de kullanılır. Havanda dövülen sarımsağın sıkılmasıyla alınan suya 10 damla kadar alkol ilave edilir ve hastalıklı deriye sürülür.

Sarımsak ayrıca kurşun, civa, kadmiyum ve arsenik zehirlenmeleri için de etkilidir. Selenyum açısından zengin olan sarımsak bazı ağır metal zehirlenmelerinin tedavisinde de kullanılır.

Sarımsak işte tüm bu faydaları nedeniyle gıda ve ilaç sanayinin de dikkatini çekiyor. Sarımsak artık piyasada çeşitli biçimlerde işlenmiş ve paketlenmiş olarak bulunuyor; kurutulmuş sarımsak, sarımsak tozu, suyu, yağı, püresi… Seçeneklerimiz bol, fakat en doğrusu doğal halinin tüketilmesi. Mutfağımızda sarımsakla yapılan bol miktarda yemek çeşidi var. Sofralarda bu çeşitlere bolca yer verilerek sarımsağın bütün şifalı özelliklerinden yararlanılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>