Toksik -olmayan- oyuncaklar (3)

Doğal alternatifler hem daha güzel hem daha eğlencelidir ve çöp tenekesine veya geri dönüşüm kutularına atılma
ihtimalleri daha azdır. Hem çocuklar hem de çevre için sağlıklı oyuncak alternatifl erinden bazıları şunlardır:
- Tahta oyuncaklar mükemmel bir seçimdir. Formaldehit içeren yapışkan kullanılmış kontrplak ve suntadan yapılmış
oyuncaklardan kaçının. Oyuncağın son katına dikkat edin: keten tohumu yağı, ceviz yağı veya balmumu gibi doğal yağlarla cilalanmış olanları tercih edin. Ahşap ürünlerde bulunan ve ürünün ekolojik olduğunu garanti eden uluslararası FSC1 sertifikasını arayın.
- Kumaş bebeklerin/hayvanların ekolojik ve işlem görmemiş pamuktan veya yünden yapılmış ve toksik olmayan
solmaz boyalarla boyanmışlarını arayın. (Bazı ucuz boyalar kanserojen olabilir.)

- PVC içermeyen Lego’yu yaratıcılık imkânları açısından hiçbir oyun geçemez. Oyuncaklarında fitalat kullanmayan şirketleri araştırın ve onların ürünlerini tercih edin.

- Ele alınır alınmaz yumuşamaya başlayan ve hoş kokan balmumu çamuru doğal bir model yapma malzemesidir, kurumaz ve her şekli alabilir. Balmumu çamuru bulamazsanız, ev yapımı oyun hamuru tarifi ve malzemeleri ile, kurabiye kalıpları ve diğer araçgereçleri içeren bir hediye torbası veya kutusu oluşturabilirsiniz. (Yetişkinler için tasarlanmış el işi malzemelerini çocuklara verirken dikkatli olun, zira bu ürünler toksik madde ihtiva edebilir.)

- Masaüstü oyunları her zaman iyi bir seçimdir. Takımlar arasında oynanan işbirlikçi oyunlar yanında, satranç, dama, scrabble gibi denenmiş ve güvenilir oyunları tercih edin.

- Karton kutular, renkli kağıtlar, zamk ve makastan bir takım oluşturun.

- Barbie veya Tren Thomas vermek kadar gözde kılmasa da, daha büyük çocuklar için kitap ve dergi aboneliği iyi bir seçimdir.

- Her türlü giysiyi ve eşyayı elden geçirip satışa sunan ikinci el mağazalar ve gardrobunuz, kostümler için iyi birer kaynaktır.

- Aile içinde nesilden nesile aktarılan oyuncaklar herkesin gözdesi olabilir, fakat onları da yeni bir oyuncağa yaptığınız gibi dikkatli bir incelemeden geçirin.

- El yapımı oyuncakların ambalaja boğulmadığı ve oyuncağı yapan kişiye kullandığı malzeme ve yöntemle ilgili soru sorabileceğiniz el sanatları sergilerinden alışveriş yapın.

1 Forest Stewardship Council

Çeviri: F. Altuncan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>