Toksik oyuncaklar (1)

Wendy Priesnitz’in www.naturallifemagazine.com için hazırladığı “Toksik Oyuncaklar” makalesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Umarız bu üç parça halinde yayınlayacağımız makale farkındalık uyandırır.
Oyuncaklar bu aralar basında sıkça yer alıyor. Zararlı kimyasallarla dolu kauçuk, plastik oyuncaklar, yutulduğunda bağırsaklara zarar verebilen mıknatıslı oyuncaklar ve fazla miktarda kurşun içeren Çin yapımı markalı oyuncaklar piyasadan toplanıyor. Öyle anlaşılıyor ki, pekçok oyuncak, küçük çocukların ellerinde bile tutmamalarını gerektirecek kadar zehirli!
Bazı ucuz oyuncaklarda bulunan tehlike yeni değildir ve bu tehlikenin yalnız Çin malı oyuncaklara has olduğunu düşünmek yanlıştır. 30 yıl önce, sağlık ve çevreyle ilgili endişelerim nedeniyle kızlarımın oyuncaklarını işlem
görmemiş tahta ve pamuktan yapılmış olanlarla sınırlamaya çalıştım ve kısmen başarılı oldum. Greenpeace’in, yumuşak PVC’den yapılmış plastik oyuncaklarda ve polimer model kilinde önemli ölçüde fitalat bulmasının ve oyuncaklardan sızabilen yumuşatıcı maddenin çiğnenebilme veya yutulabilme ihtimaliyle ilgili uyarılarının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti. Oyuncak üretim sürecinde dioksinlerin açığa çıktığına da işaret eden Greenpeace, bunun sağlık üzerindeki etkilerinin karaciğer ve böbrek hasarlarından, üreme bozukluklarına kadar uzandığını duyurdu.
Fitalatlar AB ülkelerinde ve başka pekçok ülkede yasaklanmıştır. Bazı üreticiler oyuncaklarda PVC kullanmaktan vazgeçmişler, bazı perakendeciler ise PVC ihtiva eden oyuncakları satmayı reddetmişlerdir. Kanada Hükümeti bebek emzikleri, diş halkaları ve diğer bebek ürünlerinde PVC kullanılmasını yasaklamışsa da, ABD ve Kanada’da hâlâ yasal olarak bulunabilmektedir. Bazı eyaletlerin ve şehirlerin problemi bağımsız olarak değerlendirmesine rağmen, kimya endüstrisinin muhalefeti, ABD’de fi talatlarla ilgili mevzuatın oluşturulmasını yavaşlatmaktadır.
Kurşun’un son derece zehirli olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Maruz kalındığında -özellikle çocuklarda- bulantı,
baş ağrısı, böbrek hasarları, öğrenme bozuklukları, büyüme gecikmeleri, nöbetler, hatta ölüme neden olmaktadır.
Pekçok ülkede yasaklanmış, kurşun ihtiva ettiği tespit edilen oyuncaklar piyasadan toplatılmış olsa da ölümcül yüzünü sık sık göstermektedir.
Çocukların sağlığına ve çevreye yalnız oyuncaklar değil, oyuncakların ambalajları da zarar vermektedir. Londra
Westminster Belediyesi’nin yaptığı bir araştırmayla, yılbaşında her çocuğa en popüler oyuncaklardan beşi hediye verilse, en büyük gökdelenin yüksekliğini 428 kat geçecek kadar ürkütücü miktarda ambalaj çöpü ortaya çıkacağı hesaplanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>